Първата пълномащабна война на дроновете
Продължаващата вече трета година агресия на Русия против Украйна се превърна в най-мащабната и най-интензивната война с конвенционални средства в Европа след края на Втората световна война. А с масовото използване на артилерия и със затегнатите позиционни боеве тя напомня „окопните“ бойни действия по време на Първата световна война.
Независимо от тези анахронични белези, към които се отнасят също така огромният пространствен обхват на бойните действия, предимно фронталните операции в настъпление и в отбрана и масовите жертви, настоящата война в Украйна все пак променя облика на бойното поле.
Това се дължи основно на масираното използване на безпилотни и роботизирани системи от най-различни класове и типове, което дава основание за класификацията на сегашните бойни действия като „първата пълно мащабна война на дроновете“.
Това развитие по настоящем има еволюционен характер. Но в перспектива с нарастването на автономността на дроновете и в резултат на тяхното все по-ефективно интегриране в комплексни платформи със съществуващите основни оръжейни системи - ще доведе до фундаментална преоценка на военните доктрини и до революционни изменения във военното дело.
Основни фази в развитието на безпилотните системи на фронта в Украйна
Както в тактическата дълбочина в условията на непосредствено съприкосновение, така и в оперативния и в стратегическия тил, бойното използване на различни класове и типове безпилотни и роботизирани системи следва основните фази в хода на бойните действия от нахлуването – в края на февруари 2022 година - досега:
През началния период до март 2022 г.:
Бойните действия се характеризират с внезапното разгръщане на мощно настъпление на руските войски по четирите основни стратегически направления – Киевското; Харковското; за овладяването на украинското Азовско крайбрежие със сходящи удари от Донбаска област на запад и от Крим на североизток; и за овладяването на района на Николаев – Одеса с удар от Кримския полуостров на северозапад във взаимодействие с оперативен морски десант на Черноморския флот (успешно предотвратен от украинска страна).
Използването на дронове през тази фаза е ограничено.
Независимо от превъзходството в арсенала на специализирани военни безпилотни платформи, руските въоръжени сили използват отделни бройки основно като лъжливи цели и за разузнаване при ударите срещу обекти на украинската летищна мрежа и срещу украинските сили за противовъздушна отбрана.
От украинска страна се използват ограничени количества модифицирани граждански дронове за разузнаване и за огнево поразяване на настъпващите руски колони.
На Киевското направление за пръв път успешно се прилагат системни удари на специализираните военни ударни дронове „Байрактар“ ТВ2 за унищожаване на руската бронетанкова техника и за сриване настъплението на противника по отделни маршрути.
В стратегическата дълбочина, руските войски пристъпват към систематични комбинирани удари с крилати и с балистични ракети предимно по военни обекти, но без участието на дронове.
През периода март-април 2022 г.:
Руските войски постепенно са принудени да извършат преход от стремителни насрещни сражения без внимание за осигуряване на фланговете на настъпващите групировки към класическо настъпление от непосредствено съприкосновение при значителен спад на темповете за изпълнение на поставените задачи.
Усилията им остават съсредоточени за действия основно на Киевското направление.
Тази фаза се характеризира с това, че руската страна пристъпва към използването на щатни наземни средства за радиоелектронно противодействие за борба с украинските безпилотни системи.
Наред с това за водене на въздушно разузнаване, за коригиране на огъня на артилерията и на ударите на ракетните войски започва използването на специализираните военни разузнавателни дронове тип „Орлан-10“ и „Зала“.
Украинските войски разширяват използването на специализирани военни и на модифицирани граждански дронове за разузнаване, за целеуказване, коригиране на огъня на артилерията и за унищожаване на бронетехниката на противника.
Отбелязват се нарастващи загуби на ударните „Байрактар“ ТВ2 от действията на руските зенитно-ракетни войски и принудително те са изведени в дълбочина на украинското построение за водене основно на въздушно разузнаване.
В стратегическия тил руските войски разширяват обхвата на комбинираните удари с крилати и с балистични ракети не само по военни обекти, но и по транспортно - комуникационната инфраструктура и по обекти от военно-промишления комплекс на Украйна. Тези удари отново са без съществено участие на безпилотни системи.
През периода април – август 2022 г.:
Руското настъпление губи обхват и темпове.
Настъпващата руска групировка по Киевското направление търпи сериозни загуби, постепенно е изолирана с разтегнат боен ред и неосигурени флангове. А логистичното й осигуряване е съществено нарушено.
За предотвратяване на възможни обкръжения и разгром на отделни съединения и части руското командване е принудено, като „израз на добра воля“, да прекрати настъплението по северното стратегическо направление и да изтегли своите войски от Киевска, Черниговска и Сумска области.
В резултат на това прегрупиране руската окупационна групировка съсредоточава своите усилия основно на северозападното оперативно направление в Луганска и в Донецка области, където обаче украинските войски разполагат с дълговременна подготвена и с дълбоко ешелонирана отбрана изграждана след 2014 година.
През този период украинското превъзходство в използването на модифицирани граждански дронове в ударна роля се разширява и задълбочава. Украйна пристъпва към концепцията за създаване на „армия от дронове“.
Руската страна демонстрира все по-широкото използване на класическите армейски средства за радиоелектронно противодействие за борба с дроновата заплаха.
Загубите сред арсенала от безпилотни системи използвани от двете страни нарастват.
Руските въоръжени сили не са в състояние да компенсират в кратки срокове увеличената уязвимост на разузнавателните „Орлан-10“.
Руските стратегически удари в дълбокия тил обхващат важни стопански и инфраструктурни обекти.
За пръв път украински ударни дронове тип „камикадзе“ нанасят удари по складови бази за гориво смазочни материали и за боеприпаси в Крим.
През периода септември – декември 2022 г.:
Украинските войски предприемат успешно внезапно настъпление срещу отслабената руска групировка в Харковска област и пристъпват към систематичното изолиране на силите на Русия на западния бряг на Днепър в района на Херсон.
В резултат на нарушеното логистично осигуряване и на ограничените възможности за маньовър руската групировка е изтеглена и преминава към позиционна отбрана източно от Днепър.
През този период и двете страни нарастват използването на безпилотни системи за водене основно на въздушно разузнаване, за целеуказване и за коригиране на огъня на артилерията. Дроновете започват да играят важна роля в контрабатарейната борба.
Руската страна пристъпва към масовото използване на специализираните безпилотни ударни системи от класа „камикадзе“ тип „Ланцет“. И те демонстрират значителна ефективност срещу бронетанкови средства на Украйна.
Руското командване започва да насърчава самоинициативното използване на граждански дронове на предния край.
За поразяване на обекти в стратегическия тил Русия пристъпва към нанасянето на самостоятелни удари с ударните дронове тип „Шахед“ в района на Одеса и в комплекс с класически крилати и с балистични ракети – към удари по важни обекти на украинската система за електропроизводство и електроразпределение.
За пръв път украински въздушни и морски дронове нанасят комбинирани удар по обекти в Крим.
През периода януари – май 2023 г.:
Руските войски предприемат мащабно настъпление в района на Донбас но с ограничени резултати, а украинската страна е принудена да води стратегическа отбранителна операция по цялата линия на фронта.
По отношение на безпилотните системи руските въоръжени сили упорито водят борба за паритет в използването на модифицирани граждански дронове, които постепенно заемат ключова роля в огневото поразяване в тактическата дълбочина.
Въвеждат се все по-специализирани дронове от този клас в това число оборудвани с инфрачервена апаратура за наблюдение и с комбинирани системи за управление. Широко се използват ударни дронове „камикадзе“ за удари по движещи се бронетанкови и военно-транспортни средства.
В стратегическия тил украинските сили развръщат мобилни зенитно-артилерийски групи за борба с ударните дронове „Шахед“.
Украйна разширява обхвата на ударите с дронове тип „камикадзе“, в това число и по обекти в района на Москва и пристъпва към систематични удари за извеждане от строя на важни обекти за нефтопреработка и за складиране на гориво-смазочни материали не само в близкия тил, но и в европейската част на Русия.
Предприемат се и удари с дронове по летищната мрежа и по обекти от системата за радиолокационен обзор в Крим.
През периода юни – септември 2023 г.:
Украинските войски провеждат настъпление по три оперативни направления но срещат дълбоко ешелонирана, пълноценно оборудвана в инженерно отношение и пределно наситена с минни заграждения отбрана на руските войски.
Резултатите от настъплението са ограничени единствено с частичното преодоляване на руската полоса за осигуряване в Запорожка област.
През този период се отбелязва насищане на групировката на настъпващите и на отбраняващите се с безпилотни системи от различни класове и типове с превес вече на специализираните с военно назначение системи.
Поради ограничения ресурс от зенитни ракети, украинската страна не е в състояние да противодейства успешно срещу руските „височинни“ дронове за разузнаване от типа „Орлан-10“ и „Зала“. Нарастват случаите на използване на тези системи в единни разузнавателно-ударни комплекси с тактически ракети, с далекобойни артилерийски средства и със системи за залпов огън.
Руската страна пристъпва към масовото използване на специализираните ударни дронове „Ланцет-3“ и „Зала“ в интерес на контрабатарейната борба.
Ефективността на украинските ударни дронове на предния край в борбата с личния състав и с бронетанковата техника на противника нараства. Те успешно сковават маньовъра на атакуващите руски сили и ги принуждават да преминат към щурмови действия в пеши строй с малочислени подразделения, без предварителна артилерийска подготовка.
В стратегическия тил нарастват ударите на далекобойни украински въздушни дронове по различни военни и стопански обекти в Крим и в европейската част на Русия. Отбелязани са удари срещу обекти на стратегическата система на Русия за разкриване на пускове на балистични ракети, срещу летища, където се базират руски носители на ядрени средства и срещу центрове за космическа свръзка.
Бойното използване на морски дронове „камикадзе“ срещу обектите за базиране и срещу корабния състав на Черноморския флот придобиват систематичен характер.
През периода октомври 2023 г. – юли 2024 г.:
Руските войски провеждат систематични настъпателни бойни действия по целия фронт без оперативна пауза като допълнително въвеждат от руска територия сили и средства за настъпление отново и по Харковското оперативно направление.
Украинските войски водят стратегическа отбрана по целия фронт при изразено числено превъзходство на руската страна и при недостиг на основни типове въоръжения, бойна техника и боеприпаси.
През периода ноември 2023 г. - април 2024 г. украинската страна е лишена от планомерното постъпване на военна помощ от САЩ и от доставката на критично важните средства за противовъздушна отбрана, на артилерийски системи и на боеприпаси за тях.
През тази фаза на операциите на фронта използването на безпилотни и роботизирани системи от всички класове и типове бележи максимална интензивност и за двете страни. Активно се експериментира с нови средства и способи за противодронова борба.
В резултат на постоянния руски натиск по всички основни оперативни направления с превъзхождащи средства, украинските сили водят позиционни отбранителни боеве за защитата на определени отбранителни рубежи. Поради пределната наситеност на предния край с украински ударни безпилотни системи от всички типове и класове руските сили не могат да настъпват по друг способ, освен в „пеши“ строй с малки щурмови подразделения.
При тези бойни действия „на изтощение“ загубите на личен състав и бойна техника придобиват решаващо значение и съществуващото неустойчиво равновесия може да бъде променено единствено в резултат на крайния баланс на загубите – дали руската страна ще успее да поддържа постоянно превъзходство на своята настъпателна групировка. А това извежда за руските сили именно „противодроновата“ борба като първостепенна по значение.
В стратегически план украинските сили – безпилотни и роботизирани системи решават все по-широк кръг от задачи срещу важни в отбранително отношение стопански и инфраструктурни обекти. Както и за изолирането на района на Крим, за ограничаване на бойния потенциал на Черноморския флот и за стесняване на зоната за неговото оперативно използване.
При тези условия устойчивостта на украинската отбрана пряко зависи от наситеността и от ефективното използване на безпилотни и роботизирани платформи. Тяхното значение се потвърждава от формалното обособяване на нов род войски - Силите - безпилотни системи и на съответно командване в Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна.
В резултат на всички тези фактори в Украйна се развръща мащабна програма за собствено производство на специализирани военни безпилотни и роботизирани системи и за постоянното усъвършенстване способите за тяхното използване. В състава на сухопътните войски започна развръщането не само на отделни специализирани групи и взводове, но и на полкове и бригади на Силите - безпилотни системи.
Как безпилотните и роботизираните системи променят облика на съвременната война
В досегашните бойни действия и Русия и Украйна използват постоянно разширяващ се арсенал от безпилотни и роботизирани системи, при това масирано и с наситеност, които не могат да бъдат сравнени с нито един военен конфликт преди агресията срещу Украйна.
Това не означава, че дроновете ще бъдат факторът, който ще предопредели окончателно изхода от войната, но те променят способите за водене на бойните действия на тактическо и на оперативно равнище.
В тактическите подразделения на фронтовата линия вече нито един командир или щаб не са в състояние ефективно да организират и да управляват боя без визуален контрол чрез разузнавателни дронове на зоната за изпълнение на бойни задачи от собствените сили и от съседите.
Дроновете драматично повишават точността и ефективната скорострелност и далекобойност на класическата артилерия, която остава основно средство за огнево поразяване на противника в тактическата дълбочина. При това те дават възможност при стрелба от закрити огневи позиции с обикновени боеприпаси - артилерийските системи да постигат високоточно поразяване.
Дроновете са в пъти по-евтини от класическите високоточни системи за поразяване. Сериозно тяхно преимущество е, че те позволяват на най-малките подразделения, и дори на отделния боец, да поразява надеждно опасни цели, например движеща се бронетехника и да са ориентирани както никога досега в тактическата обстановка.
В дълбочина на противниковото разположение далекобойните дронове се използват с ефекта на „евтини“ и макар с ограничен боен заряд, но все пак „крилати ракети“.
В досегашните бойни действия с използване на безпилотни и роботизирани системи се наблюдава постоянно съкращаване на цикъла – поява на нови типове и класове образци – разработване и прилагане на противодронови средства. Много от сега популярните и ефективни в момента системи няма да дочакат края на войната, но е сигурно, че стимулите за развитието и усъвършенстването на тези оръжия ще нарастват постоянно.
И двете страни разработват и постоянно усъвършенстват средствата за борба с дроновете. При определен превес на средствата за радиоелектронна борба, не се очертава общовалидна еднотипна противодронова система. Сигурно е обаче, че защитата на собствените войски от дроновата заплаха, ще се превърне в едно от най-важните бойни осигурявания на войските.
Украйна бележи определено превъзходство в бойното използване на дронове с първоначално гражданско предназначение, докато Русия има количествен превес в бойното използване на специализирани военни безпилотни системи.
Определящ фактор за ускореното навлизане на дроновете е тяхната сравнителна достъпност и ниската им цена. Масовото разсредоточено производство дори в условията, когато Украйна не е в състояние да защити цялата своя територия от удари от въздуха, както и възможностите за бързо попълване на загубите превръщат дроновете в основно бойно средства на предния край. Като най-важното е, че за разлика от бронетехниката например поразяването на дрон от противника не е свързано със загуби на собствени военнослужещи.
Сред бойните задачи които решават дроновете първостепенно място заема воденето на разузнаване и едва след това огневото поразяване. Дори голям брой удари с дронове по отделна цел не са съпоставими с поразяващите възможности на класическата артилерия. Артилерията обаче разширява значително своите огневи възможности ако използва в режим „он лайн“ данни от безпилотни системи за параметрите на стрелбата, за коригиране на огъня и за резултатите от огневото поразяване.
Безпилотните и роботизираните платформи способстват за появата на ново измерение на борбата за господство във въздуха, без обаче да изместват класическата авиация. Само класическата авиация разполага с потенциал за провеждане на операции в оперативен и в стратегически мащаб, които могат решително да променят съотношението на силите на сухопътния театър на войната.
Но пред класическите авиационни системи също се разкриват нови перспективи ако широко използват разузнавателната инфраструктура на безпилотни системи или когато безпилотни системи подпомагат унищожаването или подавянето на противниковата система за противовъздушна защита.
Дроновете завоюваха господство и в ключовата по значение сфера на пропагандно-информационно отразяване и съпровождане на бойните действия в Украйна.
И в локален и в световен мащаб нас ни залива заснет от дронове огромен пласт ежедневно обновяващи се видеоматериали, които са неподвластни на ограниченията на класическата цензура. Още повече, че и украинската и руската страна се нуждаят от видеодоказателства, за да потвърдят своите успехи или пораженията на противника.
В Украйна всички съединения в състава на сухопътните войски поддържат видеоканали с подобно „дроново“ съдържание, а в Русия това е патент на така наречените „военни кореспонденти“, които обслужват в пропагандно отношение отделните оперативни направления.
Освен това въз основата на данни за геолокацията на заснетите обекти в тази ежедневно обновяващата се „видеокартотека“ могат да се анализират важни разузнавателни сведения за противника – какво е реалното състояние на терена по конкретно направления, за способите за действие и особено за реалните загуби на основни типове въоръжения и бойна техника.
Това изключително въздействащо непосредствено и по нов начин видео и фото съдържание увеличава в пъти обхвата на аудиторията. И в повечето случаи се възприема като истина от последна инстанция. Още повече, че за разлика от предишните съвременни военни конфликти ние ставаме преки свидетели не само чрез екраните на телевизорите, а главно чрез дисплеите на собствените ни смарт - устройства.
Като цяло войната срещу Украйна показва, че при използването само на конвенционални средства, масовото и активно прилагане на безпилотни и роботизирани платформи може да бъде променящото хода на войната асиметрично противодействие срещу противник, който има подавляващо превъзходство във военен и в стопански потенциал.
И ако това, на което сме свидетели понастоящем на фронта в Украйна е първата пълномащабна война на дроновете, няма да представлява изненада, ако украинското знаме на победата бъде носено от „дрон-знаменосец“.