''Няма купени гласове, има по 200 лева на ръка''
"Тия пари не идват от нашите хора, те идват от българите", уверено казва жител на село Градец, Ямболско, по повод двестате лева, които съселяните му си признават, че са получавали за гласуване за конкретна политическа сила. Час по-късно националните телевизии предават, че пенсионерски клубове в Силистренско са получили от партийни членове по няколкостотин лева, за да си направят невинен банкет точно преди изборите. "Ама какво купуване на гласове, те просто ни дадоха по петстотин лева и се разделихме. Гласове се купуват тайно..."
Както казва младият Стефан Стамболов в качеството си все още на революционер: "Няма терор, има кама!"
Междувременно БНТ1 и bTV обявяват резултатите от изборите веднага с приключването на изборния ден. Всичко е ясно. Мачът не е купен, той е предизвестен. По националните медии вече триумфално се разкрива, че избирателната активност надвишава тази от изборите за 50-тото Народно събрание от 9 юни тази година, тоест че имаме над 30% гласували. Легитимацията на случващия се при забележителна апатия на населението вот тече с пълна сила.
Все още никой не е извикал, че изборният цар е гол. Засега ни е спестена грузинската ситуация, в която две различни (и противостоящи) политически сили заявяват, че са спечелили вота. Но инак вече е нещо нормално, че екип на национална медиа е бил нападнат в изборния ден, защото е снимал в близост до партиен клуб. Не буди никаква институционална и почти никаква гражданска реакция фактът, че десетки граждани заявяват, че са гласували, но не знаят за кого.
Знаем, че поне седем партии със сигурност ще влязат в новото, LI-о Народно събрание. До няколко часа след изборния ден ще знаем дали партиите няма да са осем или дори девет. Почти сигурна гаранция за предстоящи осми избори.
Броенето на гласовете става все по-бързо и ефективно и то никак не прилича на пазарлъци. За сметка на това се нормализира и говоренето за скрит вот, тоест за граждани, които знаят, че са гласували по някакъв странен начин, срамуват се да говорят за това... а вероятно биха повторили същото действие.
Изборите в България протекоха, както обикновено.