OffNews.bg

Картата на Лукашенко показва, че Молдова може да е следващата цел на Путин

Молдова, или по-точно руският анклав Приднестровска република (Транснистрия), може да бъде атакувана от руските сили, които в момента водят война с Украйна. За тази опасност предупреждават анализатори и медии от началото на кризата в Украйна. От картата, пред която президентът на Беларус Александър Лукашенко днес се опитваше да оправдае изстрелването на ракети по Украйна, става ясно, че тази атака вероятно е планирана и има вероятност да се осъществи съвсем скоро.

Държавният глава, който допусна руските войски да нападнат Украйна от територията на Беларус, заяви с показалка в ръка на членовете на Съвета за сигурност и Съвета на министрите, че операцията се провежда в пет направления: от Крим, Донецк, Луганск, в посока Киев, Чернигов и Харков. На картата тези направления са показани с розови стрели. Но в югозападния ù край има още една стрелка, според която трябва да има движение на войски от Одеса към Приднестровието, чиято територия също е показана в розово. Тази стрелка тръгва от залива на Одеса, който все още не се контролира от Русия, но има данни за стрелба в района.

Руското министерство на отбраната съобщи днес, че силите на ДНР са се съединили с руските сили, идващи от анексирания през 2014 г. полуостров Крим, каквато явно е задачата им, според картата. Публикации в различни канали в Телеграм твърдят, че местните жители съвместно с украинската армия се подготвят за десант в залива на Одеса. Според карта на британското министерство на отбраната руските сили напредват от Крим към Херсон по суша. Градът е близо до Одеса. 

На картата на Лукашенко Украйна е разделена на 4 територии. Това съответства на руска конспиративна теория, че подялбата на Украйна е предопределена и решена. 

В изявлението си, което беше качено в Телеграм канала му "Пул Первого", Лукашенко твърди, че няма цивилни жертви в Украйна, а от територията на Беларус са изстреляни ракети по цели в Украйна, защото там имало ракетни установки.

Непризнатата от никого Приднестровска република се формира с помощта на руски сили и гражданска война, водена между 1990 и 1992 г. Столицата е в град Тираспол, а конфликтът започва още преди Молдавската ССР да обяви независимост от СССР на 27 август 1991 г. През 2006 г. там е проведен референдум. 97,2% от гласувалите се обявяват за присъединяване към Русия. Резултатите не са признати дори от Москва. Ежегодно там се провеждат учения на сепаратистката армия заедно с руски военни, а тяхната "цел" винаги е столицата на Молдова - Кишинев.

Република Молдова сключи през 2014-а Споразумение за асоцииране с ЕС. Изтеглянето на Русия от Приднестровието е предизборно обещание на избраната в края на 2019 г. президентка на Молдова Мая Санду. Тя не признава анексирането на Крим от Русия.