Какъв пещерен анахронизъм е съвременна Русия!
Какъв пещерен анахронизъм е съвременна Русия! Зад безкрайно дълга маса седи този злобен, плешив дядка, опиянен от властта си, мълвящ някакви мизерни бълнувания и бълващ проклятия към съседната държава, нарцисист, който презира всички около себе си и заради безцелния си живот и неутолимата жажда за власт решава, че трябва да възстанови „руския космос“. В резултат на авантюристичните решения на самонадеяния автократ загиват хиляди хора, за броени дни са унищожени градове, села и заводи, разкъсват се икономически и културни връзки, създадени с творческите усилия на милиони хора в продължение на десетилетия, икономиката се срива, милиарди долари летят на вятъра и милиони хора са обречени на бедност... Мирният им живот е в руини, а Русия се превръща в обект на всеобща омраза, в някой, който е презрян и отхвърлен, целият свят се отвръща от него с погнуса. И – никаква отговорност. Най-известните творци дори не смеят да говорят за това и само подписват верноподанически писма. В нито една друга европейска държава не е съществувала такава диващина от дълго време. Не мисля, че Русия може безкрайно, отново и отново, да възпроизвежда тази форма на управление, обричайки съседите си на страдание, а себе си на постоянно изоставане. Защото на някакъв етап от това догонващо развитие разликата ще се увеличи толкова много, че вече няма да е възможно да бъде компенсирана. Но колко пъти тази държава трябва да се преобърне в канавката, за да разбере най-накрая: или ще стане част от Запада, или няма да я има изобщо.
Евгений Добренко е руски литературен историк, най-авторитетният изследовател на литературата на сталинската епоха и на социалистическия реализъм. Професор в университета „Ка Фоскари“ във Венеция. Най-прочутите му книги са „Форматиране на съветския читател“ (1997), „Политикономия на социалистическия реализъм“ (2007) и „Късният сталинизъм“ (2020). През декември 2013 г. изнася академична лекция в Нов български университет в София и гостува в предаването „Панорама“ на БНТ. Текстът е публикуван като пост в неговия личен Фейсбук профил в ранния следобед на 3 март 2022 г. като реакция на отворено писмо в подкрепа на Владимир Путин и ръководената от него военна агресия в Украйна, подписано от 110 руски дейци на културата.
Един от коментарите под поста е на друг известен изследовател на руската култура – Александър Генис, който сътрудничи на радио „Свобода“ и днес живее в Ню Джърси. Той пише: „Това е цената за „Крим е наш“. Колко много руснаци се радваха тогава, а сред тях, да речем, и поетът Александър Кушнер, който каза, че Крим е наш, защото из него се е разхождала дамата с кученцето. Дали още е във възторг?“
Превод от руски език и бележка Йордан Ефтимов