Къде точно пред НДК са били паметните плочи, разрушени през 1980 г.
Едва шест месеца преди да поемем председателството на Съвета на Европейския съюз, Софийска община започна действията по демонтиране на паметника "1300 години България" пред НДК, решението за което взима още през 2014 г.
Въпросите около естетическата стойност на паметника никога не са преставали, както и тези за това дали трябва да бъде премахнат или реставриран.
Споровете прераснаха във вълна от протеста на граждани, които настояват паметникът да бъде запазен и на негово място да не се издига друг - в памет на загиналите войници от Първи и Шести пехотни софийски полкове, загинали по време на Балканската и Първата световна войни.
Мнозина знаят, а някои са били свидетели, че преди 1980 г. в градинката пред НДК е стоял мемориал в чест на загиналите софийски войници. Над 3000 имена, изписани на три внушителни паметни плочи, застанали под формата на буквата П, са заграждали пространството около лъва в центъра на мемориала.
Несъмнено красив, мемориалът, построен през 1934 г., е разрушен, за да се построи на негово място "Седмокрилия".
Наскоро в публичната дискусия се прокрадна твърдението, че войнишкият паметник не е бил на мястото на "1300 години България", а версиите са различни - че са били близо един до друг или че войнишкият паметник е бил в близост до двореца на културата.
Запазени фотоси от преди 1980 г. все още се пазят и тя ясно показват къде е бил разположен мемориалът.
Източник: programata.bg
На тази снимка се вижда, че лъвът в центъра на мемориалните плочи е гледал към бул. Патриарх Евтимий и по-конкретно към пряката на ул. Христо Белчев.
Днес мястото, на което се е намирал паметникът, изглежда така:
Снимка: Google Street View
Ниската сграда от предната снимка вече е равна по височина на останалите си съседи, но почти всички сгради по столичния булевард все още носят силуетите си от 30-те и 40-те години на миналия век. От двете снимки става ясно едно - паметникът "1300 години България" наистина е изграден на мястото на мемориала. Ако застанете с гръб към мястото, където се е намирал той, ще видите паметника "1300 години България".
Снимка: Google Street View
Разбира се, между местата на двата паметника има отстояние от няколко метра, но едно е ясно - паметникът на загиналите войници определено е пречил на строежа на "Седмокрилия", а сега, 36 години по-късно, нещата се обръщат - "Седмокрилия" пречи на паметника на загиналите войници.