OffNews.bg

Истанбулската конвенция: истини и лъжи

Дебатът за Истанбулската конвенция доби сюрреалистични оттенъци и вече предвеща края на мъжкия пол, семейството, християнството и човечеството. Противниците ѝ предупреждават нашествие на третия пол, за нова мигрантска вълна - този път от транссексуални и интерсексуални!, и епидемия от искащи да сменят пола си деца.

Политици на ключови постове се включиха с обидни за здравия разум тези. А в социалните мрежи избухна война - от една страна се води ограмотяваща кампания, а от друга се бълват нови и нови апокалиптични сюжети. На този фон текстът на самата конвенция като че не интересува почти никого. Участниците в дебата са се заели да я бранят или унищожат, най-често без да са прочели и ред от нея.

Какво пише вътре?

Изненада: нищо страшно и тревожно. Текстът дори звучи хуманно, а изразът "трети пол" не се споменава НИТО ВЕДНЪЖ!

Пълното заглавие говори достатъчно ясно за съдържанието: "Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие". В същината си тя предлага начини за разширяване на мерките за защита на тези жертви. Освен това дава рамка, на която могат да стъпят законодателни промени в тази посока.

Поставя ли на колене мъжете?

Не. Изрично е отбелязано, че макар жените и момичетата да са изложени на по-големи рискове от насилие, основано на пола, отколкото мъжете, мъжете също могат да бъдат жертва на домашно насилие. Затова конвенцията преследва и премахва насилието над жени и домашното насилие. В т.ч. срещу мъже и деца, които често стават не само преки, а и косвени жертви - като свидетели на насилие в семейството.

Какво е "джендър" и защо е по-страшно от "пол"?

Отново изненада. Думата джендър в българския превод не се споменава нито веднъж и затова необосновано се цитира като нова социална категория, която конвенцията въвежда.

Джендър НЕ означава "трети пол" на нито един език.  На английски двете думи sex (в този контекст превеждан като пол) и gender (пол, род) често са взаимнозаменяеми. Gender има и по-широк смисъл - половете в тяхната социална, а не просто биологична роля. Често в документи на английски, каквито сигурно сте попълвали, ви питат какъв е вашият gender или sex. Естествено, питат дали сте мъж или жена, а не с хора от кой пол предпочитате да си лягате. 

Много университети по света и у нас предлагат различни дисциплини и програми на джендър тематика. Те разглеждат ролята на половете в различни сфери, а не са люпилници на студенти от третия пол.

Какво е трети пол?

Понятието трети пол се използва за хора, които не се определят към нито един от двата биологични пола - мъжки или женски - или пък се определят като представители на двата пола едновременно или на някаква комбинация от тях. "Трети пол" се среща и като събирателен израз за хора с различна от традиционната сексуална ориентация (напр. интерсексуални, транссексуални и др.), без да се конкретизира каква точно е тяхната.

Какви задължения ще има България, ако подпише конвенцията?

Mогат да се опишат в няколко точки:

1. Да насърчи промени в социалните и културни модели на поведение на жените и мъжете с цел изкореняване на
предразсъдъци, обичаи, традиции и всякакви други практики, основани на идеята за малоценност на жените или на стереотипни роли за жените и мъжете.

2. Да предприеме законодателни и други мерки за предотвратяване на насилие над жените и домашно насилие от страна на физически или юридически лица.

3. Да насърчи обществото, по-специално мъжете и момчетата, активно да допринасят за предотвратяване на всички форми на насилие, обхванати от Конвенцията.

4. Да гарантира, че позоваванията на култура, обичаи, религия, традиция или така наречената „чест“ няма да бъдат приемани като основания за актовете на насилие.

5. Да предприеме мерки за подкрепа на програми и дейности за овластяване на жените, вкл. да предвиди финансов ресурс за това, подслони, консултации, горещи телефонни линии и др.

Колко по-защитени ще са жените?

В действителност и сега много от престъпленията срещу жени и домашно насилие са инкриминирани - в Наказателния кодекс или в закона за защита от домашното насилие. Техният обхват обаче не дава достатъчна защита, защото: 1) насилникът попада под ударите на закона едва при нанасяне на по-тежка телесна повреда, удостоверена с медицинско; 2) жертвата рядко и трудно получава защита срещу повторни актове на насилие; 3) често жертвите доброволно прикриват този вид престъпления.

Конвенцията казва, че мерките за защита трябва ефективно да предотвратят последващо насилие, а предоставянето на услуги не бива да зависи от желанието на жертвата да подаде жалба или да свидетелства срещу извършител. Насърчава се докладването на такива случаи от свидетели или подозиращи това.

Нова мигрантска вълна?

Оттук нататък насилието над жените, основано на пола (изнасилвания, домашно насилие, сексуален тормоз), може да бъде признато за форма на преследване по смисъла на Конвенцията за статута на бежанците. Ако властите преценят, те могат да дадат статут на бежанец на лице на това основание.

Дали ще завалят такива молби за убежище, засега е трудно да се прецени. Предвид опита на България с мигрантската вълна, когато повече мигранти минаха само транзитно през страната ни, едва ли можем да очакваме голям брой молби от този вид.

Бежански статут ще може да се дава на жертви на насилие, а не на база сексуална ориентация. С други думи, представители на "третия пол" не могат автоматично да получат убежище.

Узаконяват ли се гей браковете?

Не, те изобщо не са предмет на конвенцията и подписвайки я, България не поема подобно задължение.

ПЪЛНИЯТ ТЕКСТ НА КОНВЕНЦИЯТА