Има план за излизане от кризата и той се казва 'България на две скорости'
План за излизане от кризата, в която ни вкара коронавирусът има. Ясен, подреден, изпълним и почти без нужда от финансиране. Трябва само воля, достатъчно политическа смелост и обществена солидарност, за да го приложим.
Автор на плана е собственикът на "Фикосота" Красен Кюркчиев. Той е човекът, който инициира първата кампания "Помогни сега", още преди обявяването на извънредноито положение. Тази кампания, подкрепена после от Стопанска камара, стана модел, който започна да се прилага и в други градове.
Преди да разкажем плана, погледнете тази статистика. Тя е от Италия отпреди няколко дни.
Болестта има своя специфика - младите почти не умират от нея, за хората от средната възраст смъртността е сравнима със сезонния грип, но за възрастните е жестока и смъртоносна.
Вероятно ще ни се наложи да живеем с тази болест още месеци. Но като така и така ще ни се наложи, нека използваме нейната специфичност и вземем мерки, с които максимално да запазим живота на хората и в същото време да ограничим негативните последствия върху икономиката.
България на 2 скорости
Планът предлага разделяне на обществото на 2 групи: високорискови (възрастни и хронично болни) и нискорискови (активни млади хора).
Първостепенна задача е двете групи да се разделят физически - в домакинствата и извън домакинствата.
Към двете групи трябва да се приложат коренно различни мерки, предлага планът.
За възрастните - максимално ограничение на активността и контактите на защитената група, с цел съхранение на тяхното здраве и живот;
За младите - поддържане на икономическата активност на другата група при много строги правила и мерки за ограничаване на разпространението на вируса, с цел да се запази икономиката на държавата.
Как да стане това?
Първият логичен въпрос е как та стане физическото разделяне на домакинствата. Това е и най-предизвикателната част от плана. Не може само държавата да се нагърби със задачата. Целта е първо да се убедят хората доброволно да намерят начин да се разделят.
Второ, семействата, които имат второ жилище или вила могат да разделят домакинствата си.
Трето, възрастни хора, могат да поканят временно в жилищата си свои възрастни роднини – братя, сестри.
Българите доказаха, че могат да са солидарни във времето на криза и някои могат да предоставят свободни жилища за настаняване на хора срещу минимален наем.
Пето, свободни общински и държавни жилища, общежития също биха могли да се използват.
Като последна мярка – може чрез специална програма да активира всички свободни в момента хотели и апартаменти за споделяне тип airbnb за настаняване на хора от активната група, чрез минимално финансово подпомагане, като така ще помогне и на бизнеса.
За разделянето на групите извън домакинствата вече има набелязани мерки по отношение на супермаркетите. Подобни тайм-слотове за защитената група могат да бъдат въведени за посещение в аптеки, за плащане на битови сметки, посещения при GP-та, както и в общинските и държавни администрации. Разделение на превозните средства може да има и в градския транспорт.
След като е постигнато физическото разделение и защита на уязвимата група, е необходимо да се направят правилата за активността на другата група, които да и позволят да продължи да създава брутен вътрешен продукт. Във «Фикосота» вече работи много изчерпателен план с правила и мерки за работа при минимален риск, както и план за действие при откриване на заразен. Тези планове са представени на работодателски органазии и други фирми вече използват части от плановете.
Какво правим, ако епидемията продължи дълго?
Какво правим, ако епидемията продължи дълго, някои прогнози са да продължи дори 7 месеца, пита Красен Кюркчиев.
Ако е така, ние трябва да сме готови, да имаме план какво правим.
Нашата стратегия цели да се запазят колкото се може повече човешки животи, в същото време да има възможно най-малко щети върху икономиката и всичко това да не струва почти нищо и да се напарви лесно, обяснява Кюркчиев.