Би Би Си: Украинското настъпление в Курск няма да обърне руснаците срещу войната
Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, започнато от Кремъл като кратка военна операция, продължава вече почти три години. Очакваше се, че Русия ще установи контрол над съседката си само за няколко дни, най-много седмици.
Войната в Украйна обаче продължава и не върви по плана на Москва. През последните 29 месеца често чувахме от руското ръководство, че операцията върви „по план“. Президентът Владимир Путин повтори това през май, въпреки всичко случило се през предходните две години: многобройните руски жертви на бойното поле, унищожаването на няколко руски военни кораба в Черно море, атаки с дрон вътре в Русия (дори срещу Кремъл), обстрел на руски градове и села близо до украинската граница, бунтът на наемниците от Вагнер, които тръгнаха към Москва.
Сега има ново допълнение към списъка: тазседмичната украинска атака срещу Курска област.
Първо, едно уточнение: трудно е да се знае точно какво се случва сега в Суджанския район на Курска област. Не е ясно колко украински войници има там, колко територия са завзели и каква може да бъде крайната им цел.
В днешния си брой руският вестник „Независимая газета“ пише: „Събитията на Курския фронт са обвити в мъглата на войната“.
Но дори и в мъглата някои неща са ясни. Очевидно е, че случващото се в Курска област е още едно доказателство, че войната на Русия в Украйна не върви „по план“. Изглежда, че събитията са заварили напълно неподготвени руското политическо и военно ръководство.
Не очаквайте Москва да признае това. По-вероятно е руските официални лица да използват украинското настъпление, за да опитат да обединят руското общество около властта и да затвърдят официалната кремълска версия, че (а) в този конфликт Русия не е агресор и (б) Русия е обсадена крепост, заобиколена от врагове, които планират да я завладеят и унищожат.
В действителност Русия беше тази, която започна пълномащабно нахлуване в съседна държава. Има явна разлика в езика. Когато Русия изпрати войските си през границата в Украйна през февруари 2022 г., Кремъл нарече това „специална военна операция“ и твърдеше, че Русия „освобождава“ градове и села.
Сега Москва определя навлизането на украинските войски в Русия като „терористичен акт“ и „провокация“.
Атаката на украинските сили срещу Курска област и ожесточените боеве там са знак, че войната e близо до дома. Но ще обърне ли това руското обществено мнение срещу войната?
Не непременно. Миналата година посетих Белгород, руски регион, който също граничи с Украйна. Беше обстрелван от другата страна на границата. Всички, с които говорих, ми казаха, че никога не се е случвало подобно нещо преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна: преди февруари 2022 г. в Белгородска област е било мирно.
Но вместо да заключат, че „специалната военна операция“ е била грешка, повечето хора, с които говорих, призоваха Русия да засили военните си действия и да напредне по-дълбоко в украинска територия.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев призовава точно за това. В публикация в социалните мрежи днес той написа: „Можем и трябва да вземем повече земя от все още съществуваща Украйна. [Трябва да отидем] в Одеса, в Харков, в Днепър, в Николаев. В Киев и нататък.“
Но Дмитрий Медведев не взема решенията. Владимир Путин го прави. Очакваме да видим как ще реагира на драматичните събития в южна Русия през последните дни.