Петко Георгиев ни е на гости – той е известен журналист, но най-вече свободомислещ човек, помните го като един от създателите на прочутото радиопредаване 12+3, участва с анализи и репортажи в Екип 2 на Нери Терзиева и Асен Агов, напуска БНТ в знак на протест срещу уволняването ѝ, директор е на българския филиал на VOA Europe, работил е и в Свободна Европа, директор и до днес на "ПроМедиа".
С него разговаряме как се променя светът.
"Деградацията в медиите е страшна на всички нива," казва той. "Поне в новинарството имаше доза запазен професионализъм."
Възмутен е от липсата на критично отношение в националните електронни и печатни медии, както и на елементарна проверка на фактите - "новините по големите медии са леко сресани четения на прессъобщения, често неверни, често пуснати от пресцентъра на някоя политическа сила."
Като медиен анализатор, Георгиев отбелязва, че представителите на управляващите в момента (които управляват от 15 години) са много щедро представени и в десетки пъти надделяват като присъствие в медиите над всички останали.
"Това, което виждаме като информационна среда в големите медии, е тежко изкривено."
А схващането „Да се лъже, да се клевети, да се пакости някому е нормално“ се шири в социалните медии. Вече няма никакъв опит за прилично поведение, допълва той. Но това не прави по-малко наказуем факта на клеветата или лъжата - те са престъпления.
На този фон обаче фалшивите новини пътуват мълниеносно. "Професионалните медии са големи длъжници на обществото, в медийната ни среда няма достатъчно съдържание, което да е професионално и качествено. Има огромна доминация на дезинформация, пропаганда и фалшиви новини," допълва Георгиев.
Говорим и за настоящата политическа ситуация в България. "Все по-малко от трезвомислещите хора изобщо гласуват," казва той. И изброява ред начини т.нар. демократични политически сили да върнат апатичните си избиратели към политическия процес и изборите.
"Всъщност новото правителство не е чак толкова ново. Служебното правителство на Борисов и Пеевски се разкраси с представители на хартиената коалиция. БСП, ИТН и ДПС на Доган бяха просто добавени към двуличната власт на Борисов и Пеевски, президентът помага. Това е правителство на Борисов и Пеевски - с подкрепа на хартиената коалиция и президента," коментира новия кабинет Петко Георгиев.
За призива на Тръмп "Никога повече цензура" Георгиев мисли, че е отчасти манипулативен. И казва, че ако слоганът на новия президент "Make America great again" е изпълним - той ще е първият, който ще се зарадва.
Журналистът се радва на медии като нашата - казва, че подкастът на OFFNews вероятно има по-голям достъп до аудитория от някоя от големите телевизии.
На въпрос как да се освободят медиите от силно политическото влияние той отговаря, че СЕМ и всички тези т.нар. независими контролни органи имат зад тях хора, които им дърпат конците. Така че СЕМ не е изключение от това правило.
Посочва, че в днешния дигитален свят безспорен лидер като доставчик на дигитални новини и в пъти преди следващия е обществената английска Би Би Си. А БНТ и БНР не са дори в челната десятка, те лазят на опашката на производителите на дигитално съдържание.
"Може би единственият провал на българския преход е в областта на културата и образованието.
Българската икономика е около шест пъти по-голяма, отколкото беше по времето на соца, по което сега хората са толкова тъжни. Чисто материално българите никога не са живели по-добре отколкото сега. Това не ги прави по-доволни."
На въпрос защо сме допуснали да ни завладеят низките и долнопробни изкуство, вкус, език, той казва: "Долнопробният комерс го има навсякъде. Никъде обаче не е господстващ и не е държавна политика. Българското общество никога не е било либерално. В България тези плашила – за джендъри и др. – не са съществували. Заради патриархалната култура и характер на българското общество. Като общество нямаме ясна визия за това накъде да вървим," заявява още той.
Чуйте целия разговор във видеото и станете абонат на Youtube канала ни, както и негов член, за да подпомогнете свободната журналистика.
Искате да знаете повече?
Петко Георгиев (6.8.1961, София) е завършил Английската гимназия в София и икономика на външната търговия в Университета по икономика в Прага.
През 1987 г. започва нещатна работа като събирач и преводач на новини в мониторинговата служба на програма „Хоризонт“.
През 1988 г. печели конкурс и става редактор и водещ на популярния Нощен блок на програмата.
Член е на екипа, създал и направил „12+3“ най-популярното радиопредаване в българския ефир. През 1991–1992 г. води и седмичното обзорно предаване „Неделя 150“ на БНР, участва с анализи и репортажи в централните новини на БНТ с „Екип 2“ на Нери Терзиева и Асен Агов.
През 1992 г. напуска Радиото и става водещ на седмичното аналитично предаване на БНТ „Отвъд заглавието“.
Участва в създаването и е първият директор на българския филиал на американската радиостанция VOA Europe, Радио „Витоша“.
Напуска БНТ в знак на протест срещу уволнението на Нери Терзиева и настъпващата цензура през 1993 г.
След това работи като автор и водещ в българското бюро на Радио „Свободна Европа“. През 1996 г. е сред основателите и първи секретар на Форум „Свободно слово“, най-влиятелната журналистическа организация в България в края на 90-те. През 1998 г. е избран да ръководи програма „Професионални медии“ на Американската агенция за международно развитие, която през годините прераства във фондация "ПроМедиа", на която е директор и до днес.
В „ПроМедиа“ преминават обучение повечето от стартиралите през 90-те нови частни телевизии в България. Организацията е в основата на създаването на Асоциацията на радиотелевизионните оператори АБРО.
Петко Георгиев е продуцент на излъчваното шест сезона седмично телевизионно предаване за разследваща журналистика „На чисто“. Автор и водещ е на печелилата награди документална телевизионна поредица „Доказване на противното“ - за фаталните пропуски на българската правосъдна система.
През 2005 г. е удостоен с наградата на Българската медийна коалиция за цялостен принос към развитието на независимите медии в България.
През последните години работи като консултант по развитието на новините и по управление на медии с организации като BBC и MTG и с медии в десетки държави от Западна, Централна и Източна Европа, бившия Съветски Съюз, Близкия изток и Северна Африка. Преподавал е медии в Европейския хуманитарен университет във Вилнюс.
Любител на музиката, почитател на оперното изкуство, скиор и леководолаз, със страст към пътуването извън утъпканите туристически пътеки.
Искра Ангелова
Искра Ангелова е филолог, актриса и журналист, завършила е телевизионна журналистика в САЩ. Фулбрайтов специализант и дългогодишен продуцент, главен редактор и водещ на телевизионни авторски формати по трите национални телевизии. 14 години е водещ на културното токшоу по БНТ “Нощни птици”.









































Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
800
2
27.01 2025 в 20:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
3537
1
24.01 2025 в 20:26
Адолф Хитлер спечели за пети път избори в Намибия
'Възраждане' се опитва да яхне антиправителствените протести
САЩ: Целият Донбас за Русия, Украйна иска среща Зеленски-Тръмп
Великобритания наложи санкции срещу ГРУ заради покушенията и убийството с Новичок
В 5 РПУ момичета бяха вързани за пейка едно денонощие, твърди майката на 21-годишния арестуван Николай