Екологична катастрофа: Фекални води убиха 20 тона риба в язовир край Аксаково
Фекални води се изляха в язовир и причиниха измирането на близо 20 тона риба в язовира край село Засмяно.
За голямото количество намерена мъртва риба в язовира край Аксаково съобщи днес Районната прокуратура във Варна, която ръководи досъдебното производство по случая. Сигналът за него е подал концесионерът му на 25 март.
Производството е за престъпление, касаещо нарушение или допускане извършването на нарушение на правилата, установени със специален закон за запазване на рибата и другите водни организми и за правилното развитие на риборазвъждането в страната.
На мястото е екип от разследващи от полицията във Варна, уведомени са РИОСВ и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в крайморския град, които участват в изясняването на случая.
По случая са назначени са множество експертизи.
Масовото измиране е причинено от изпускането на фекални води, съобщава БНР. Те са изтекли от каскадно торохранилище в близкия свинекомплекс в Любен Каравелово. Свинекомплексът е стопанисван от фирмата „Агросип“, които са казали, че една от тръбите на торохранилището е била запушена и това е причинило екологичната катастрофа.
Следващите дни предстои повишаване на температурата и ситуацията ще се усложни, съобщи Дилян Иванов - представител на арендатора на язовира.
„Местният комплекс на Любен Каравелово изпуска замърсени води, които се вливат в нашия язовир и тонове риба умря. Изпуска тонове фекални води. За първи път се случва. Сезирахме институциите, те са ангажирани шест-седем институции, не са взели проби (от водата – б.р), което е най-големият абсурд, взеха проби от рибата. Голяма част е унищожена. Ще има съдебен риск, тонове умряла риба... екологична катастрофа. Не е по силите на концесионера да я извози и да я обработи“, каза той.
Очаква се в понеделник да дойдат екоинспектори от Басейнова дирекция в Плевен, тъй като този район е именно от там.
По брега на язовира наистина има изхвърлени тонове умряла риба. А това е любимо място на варненци и защитена екологична зона, която вече, уви, няма да може да се използва.