За българи с отстъпка: 250 лв. плати курортистка за обработване на рана в Слънчев бряг
250 лв. е трябвало да заплати българка, която наранила крака си по време на почивката си в Слънчев бряг. Цената била преференциална, за българи, обяснили от частния медицински център. Чужденците се таксуват двойно, показва репортаж на Нова телевизия.
Потърпевшата Мария Костадинова разказва, че порязала крака си и заради силната болка, потърсила медицинска помощ в най-близкия център.
Още с влизането медицинският екип ме предупреди "тук е по-различно, тук се плаща, не е като на друго място", но предварителен ценоразпис не ми беше показан. Накрая ми се показа един ценоразпис на рецепцията, на лист ми написаха всяка услуга какво струва, звъннаха един телефон и след това казаха, че може да ми се направи отстъпка - "все пак сте българка". Обясниха ми, че в съботен ден струва повече. За преглед, залепване на рана и поставяне на инжекция против тетанус ми поискаха 250 лв. Цялата процедура отне не повече от 10-15 минути", разказва Мария.
Младата жена потвърди, че е била предупредена, но не е очаквала "чак толкова високи цени". Според нея ценоразписът на медицинските услуги би трябвало да е поставен на видно място, за да може предварително човек да прецени дали е по възможностите му да ползва услугите на центъра.
Това е поредният сигнал срещу високите цени на медицинските услуги по Черноморието. Проучване на медията в началото на юли показа, че цената на първичния преглед по курортите ни достига до 100 лв. Измерването на кръвното налягане може да струва от 30 до 100 лв. в различните медицински центрове. Рани се обработват срещу 30 лв., а мускулни инжекции се поставят срещу 40 лв. Беше цитиран и куриозен случай, при който за вадене на рибена кост от гърлото е поискана сума от 700 лв.
За да бъде подсигурена спешната медицинска помощ в морските ни курорти, в края на август заработиха допълнителни пунктове, оборудвани с линейки, в Слънчев бряг, Златни пясъци и Приморско. Работното им време е 24 часа в денонощието до края на сезона.