OffNews.bg

Съдът отмени новата тарифа за винетките

Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени тарифата за новите цени на винетките, съобщи за OFFnews Николай Димитров, който е председател на Управителния съвет на Центъра за законодателни оценки и законодателни инициативи. Постановлението на Министерския съвет, с което се одобряват промените в новата тарифа, беше атакувана от няколко неправителствени организации, а прокуратурата също поиска отмяната ѝ като незаконосъобразна с мотивите, че не са спазени разпоредби от Закона за нормативните актове.

Решението е взето в четвъртък и предстои да бъде оповестено. То не е окончателно и може да бъде обжалвано. Правителството ще обжалва, ако наредбата бъде отменена, анонсира преди месец регионалният министър Лиляна Павлова. Тогава тя обясни, че делото не е срещу цената за винетките, а ако наредбата бъде отменена, няма да се връщат пари.

Създават се грешни очаквания в обществото, че ще се връщат пари от сегашната цена на винетките или че няма да бъдат валидни. Делото за винетките не касае тяхната цена, а процедурата по приемането на наредбата за тарифата, обясни тогава регионалният министър. 

Съдът отмени постановлението на Министерски съвет от 11 ноември 2015 г., с което в сила влязоха новите цени на винетните стикери, с мотивите, че то е прието при пълна липса на обществено обсъждане. Между отделните ведомства не е имало съгласуване, както това се изисква от Устройствения правилник на Министерски съвет. Съдът е отчел, че докладът на вносителя не съдържа конкретните причини, които налагат увеличение на цената на винетните такси, а мотивите са изцяло бланкетни и не са подкрепени с конкретни данни относно състоянието на републиканската пътна мрежа. Всичко това противоречи на разпоредбите в ЗНА.

На второ място съдът е счел, че постановлението противоречи и на чл. 60 от Конституцията, според който данъци и такси се определят чрез закон и съобразно доходите и имущество на гражданите. В случая съдът смята, че е нарушен принципът за съответствието на таксите с направените разходи за осъществяване на дейността, за която се събират.

Нарушен е и чл. 10 от Закона за пътищата, тъй като размерът на винетните такси не е съобразен нито с реалното увеличение на себестойността на предоставяните услуги по изграждане и поддържане на републиканската пътна мрежа, нито с реалното увеличение на доходите на гражданите и юридическите лица.

Според съдиите двата варианта за размера на годишните винетни такси са пренесени механично от доклад на Световната банка, който обаче се отнася до електронните винетки, а те предстои да бъдат въведени през 2018 г.