OffNews.bg

Докладът "Чилкот": Британската намеса в Ирак е базирана на грешна информация и тайни уговорки

Британската намеса в Ирак е била базирана на погрешни сведения от разузнаването, разкрива доклад за участието на кралството във военния конфликт. 

Продължилото 7 години разследване заключва, че премиерът Тони Блеър е разчитал на невярна информация и е имал тайно споразумение с американския президент Джордж Буш 8 месеца преди началото на конфликта.

"Ще бъда с теб каквото и да стане", казва Блеър на Буш-младши в писмо от 28 юли 2002 г.  Британският премиер предупреждава републиканецът, че планирането на военната интервенция ще е изключително трудно:

"Това не е Косово. Това не е Афганистан. Дори не е Войната в Персийския залив", пише британецът, който отбелязва колко важно е да бъде свален Саддам Хюсейн и се наема главно с политическия аспект на войната.

Докладът по ръководеното от Джон Чилкот разследване се състои от 12 тома и е три пъти по-дълъг от Библията. Той не посочва, че въвличането на Великобритания във войната е нелегално, което разочарова някои от опонентите на бившия премиер. 

"Въпреки това заключихме,  че обстоятелствата, при които е решено, че има законово основание за военно действие, са били далеч от задоволително", коментира Чилкот. 

"Ще поема пълна отговорност за всякакви грешки без изключение или оправдания", категоричен е Тони Блеър.

"Независимо дали хората се съгласяват с решението ми  за военни действие срещу Саддам Хюсейн или не, аз ги взех в с добри намерения и вярвайки, че е в интерес на държавата", коментира Блеър. Лейбъристът се надява докладът да го оправдае от обвиненията на близките на някои от 179-те британски войници, загинали в конфликта. 

Докладът трябва да сложи край на обвиненията за злонамереност, лъжи и заблуда, твърди Блеър.

Великобритания не може да върне времето назад, но може да вземе поука и да действа на базата на наученото, заяви пред парламента премиерът Дейвид Камерън.