OffNews.bg

Декрет за принудителен труд "яде" главата на Мадуро

Опозицията във Венецуела подготвя референдум, който да доведе до свалянето на президента Николас Мадуро. Причината е издаден от него в края на юли неясно формулиран декрет, "скрит" в публикация от 48 страници. 

Според текста правителството може да принуди работниците от държавния и частния сектор да полагат земеделски труд за поне 60 дни. Този период може да бъде удължен.

Хуманитарни групи твърдят, че това е част от по-голяма схема на управляващите, за да получи армията по-голяма власт. Международната неправителствена организация „Амнести Интернешънъл“ обяви декрета за незаконен. 
В понеделник Централната избирателна комисия на Венецуела одобри първата стъпка за свалянето на президента Николас Мадуро, съобщи Би Би Си.
Опозицията е успяла да събере подписите на 1 процент от гласоподавателите във всички 23 щати на страната.
Това е първата стъпка в усилията да се прекрати преждевременно мандата на президента.

Въпреки това остава неясно дали ще се стигне до провеждане на референдум.

През юни беше отменено заседанието на Централната избирателна комисия за провеждането на референдум, заради сблъсъци в столицата.

За да се стигне до референдум трябва да се направи втора петиция, която да бъде подписана от 20 процента от гласоподавателите или близо 4 милиона души.

Референдумът ще бъде успешен, ако същия или по-голям брой от 7 587 579 избрали Мадуро през 2013 гласуват за свалянето му.

Опозицията обвинява управлението на Мадуро за дълбоката политическа и икономическа криза, в която се намира страната. 

Инфлацията е сред най-високите в света. Пред магазините има огромни опашки от хора. През последните два месеца имаше случаи, в които огромни групи венецуелци бяха пропускани в Колумбия, за да пазаруват. Не всички обаче могат да си позволят покупки и някои са започнали да крадат и да ровят по кофите в търсене на храна.