OffNews.bg

Арестуваха директора на Фонда за лечение на деца (обновена)

8 души от Фонда за лечение на деца са арестувани при акция на ГДБОП, съобщи БНР.

Сред задържаните е и председателят на Фонда Павел Александров. 

От обществения съвет на Фонда обясняват, че спецполицаите нахлули по време на заседанието на съвета и помолили служителите да напуснат, след което обявили, че Александров е задържан за 24 часа. 

Операцията в сградата, където се помещава Фондът, продължава и сега, като ГДБОП проверяват документи в институцията.  

От прокуратурата обясниха, че акцията е по разследване за организирана престъпна група за корупционни престъпления.

Акцията днес е по разследване за организирана престъпна група за корупционни престъпления, уточниха оттам.

По неофициална информация разследването се води от няколко месеца във връзка с подозрения за извършени злоупотреби при заплащането на транспорта на децата в чужбина и уреждането на престоя им там. Открити са десетки злоупотреби и тепърва предстои разследване по всички случаи. 

Павел Александров беше назначен за председател на Фонда за лечение на деца през октомври 2010 г. Три години по-късно той беше уволнен, след като проверка на Инспектората на Министерството на здравеопазването констатира административни нарушения.

На негово място тогавашният здравен министър Таня Андреева назначи Ива Станкова.

През 2014 г. обаче служебният здравен министър Мирослав Ненчев върна Александров на поста.

От обществения съвет на Фонда за лечение на деца изразиха по-рано опасения, че Министерството на здравеопазването опитва по различни начини да направи така, че Фондът да бъде преструктуриран в агенция или комисия, която самостоятелно, без обществен съвет, да взема решения по различните казуси, подобно на Фонда за лечение на възрастни.

В средата на ноември миналата година от обществения съвет сигнализираха, че министерството бави пари за разплащането с чужди и български клиники и фирми за медицински изделия. Така за октомври и ноември Фондът беше натрупал дългове в размер на 1,8 млн. лева към чужди клиники и 800 000 лева към български клиники.

След като сигналът беше оповестен, МЗ изплати дължимите средства, а от ведомството обясниха, че забавянето се дължи на течащи проверки по подозрения за злоупотреби във Фонда. Нарушенията обаче така и не бяха обявени публично.