Избрани статии от трите издания на "Черната книга на правителственото разхищение в България", издавана от Фондация за свободата "Фридрих Науман", ще бъдат преведени на английски език. Целта е историите за българската корупция да достигнат до повече от еврочиновниците, идващи у нас за председателството на ЕС между януари и юни догодина.
Това заявява директорът за Югоизточна Европа на фондацията Даниел Кадик в предговора на новото издание на книгата, чиято премиера бе снощи.
"Организациите, стоящи зад тази инициатива, ще продължат да представят на публичното внимание истории за пропилени средства на българските данъкоплатци и няма да спрат да питат: "Как е възможно това?", пише Кадик в експозето на книгата, в която са включени поредица от фрапантни случаи.
В "Черна книга на правителственото разхищение в България 2017" са събрани статии за неуважение към данъкоплатците. В някои от случаите става дума за обикновено прахосничество - харчене на значителни средства, без това да е необходимо. В други сме свидетели на безотговорност от страна на чиновници, която води до некачествено изпълнение и протакане. Има и истории, които оставят усещането за умишлено прахосничество в интерес на определени лица.
Целта на изданието е повече хора да започнат активно да следят как общините и държавата изразходват техните пари.
Водещата история в "Черна книга 2017" е "Как си построихме (електронна) бюрокрация за 200 милиона" на журналиста от dnevnik.bg Георги Ангелов. Историята е за похарчените до момента пари за електронно управление, които са сред най-ярките доказателства за поговорката, че когато не знаеш къде отиваш, със сигурност стигаш другаде.
Лилия Цачева от Клуб Z е автор на статията "Национален дворец на разхищението". В нея се описва как ремонтът на НДК се превърна в символ на безотговорното и непрозрачно харчене на парите на данъкоплатците.
Историята "Приказка за 4 милиона и 6 маймуни" е за подготовката на Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г. Там първите 4 милиона вече бяха похарчени, но срещу тях данъкоплатците не получиха площади, сцени или зали, а недовършен зоопарк с шест стари маймуни.
"Безплатно" саниране. Я пак?!" е история на Мариета Димитрова за града първенец по лепенето на топлоизолации - Благоевград. Оказва се, че ремонтът на някои от сградите излиза двойно по-скъп, отколкото на други, има оплаквания за лошо качество, гарнирани с обвързаност на фирмите изпълнители с местната власт.
С цели три истории в новата книга участва журналистът от кореспондентското бюро на dnevnik.bg във Варна Спас Спасов. Те са "Как 1 милион изчезна в кофи за боклук", "Евтини апартаменти? Има, но не за вас" и "Изпараването на стадионите във Варна", в която се описва как по една и съща схема общината в морската столица остава без стадионите "Юрий Гагарин" и "Спартак"- печелят частни компании, а данъкоплатците се разделят със собствеността си.
"Калиакра" - щета за стотици милиони" е история на Атанас Чобанов от "Биволъ" за една все по-набъбваща сметка за плащане. България бе осъдена от ЕС за това, че е допуснала незаконно изграждане на шест ветропарка, които пък получават щедри субсидии като производители на зелена енергия.
"Досетливите роднини на кмета" на Вилхелма Дурева е една голяма история от малка община. Оказва се, че близка на кмета на Септември си купува много евтино парче земя, което по-късно продава на общината. Само че 115 пъти по-скъпо. Вилхелма Дурева е автор и на още една история от книгата "Джаджите" за зелена зона. Малки, но двойно по-скъпи", която е за прахосничество на Столичния общински съвет.
Статията "Ремонтът на "Дондуков". Как не се прави" разказва една сага с 9-годишна давност, резултатът от която никак не впечатлява столичани. Тя обяснява в детайли неспособността на Столична община да управлява уличните ремонти в интерес на гражданите и събира в основните проблеми на едно място - фаворизиране на определени фирми, некачествено изпълнение, неспазване на срокове.
"Разораната нива на Русе" е друга история от дългия списък с безобразия със стадиони в страната. Ремонтът е извършен, парите похарчени, само да не завали! В "Черната книга" има и още една русенска история - "За милион и половина". Толкова пари на европейските данъкоплатци похарчи Асоциацията на дунавските общини, за да се подготви някой ден да изработи карта на разпространението на комарите. Поръчката е спечелена по доста съмнителен начин, а парите - хвърлени на вятъра.
Историята на журналиста от Нова телевизия Марин Николов "Евросубсидии: За мама, за татко, а защо не и за дъщерята" е за роднинско разпределение на земеделските евросубсидии - класическа далавера.
"Системата БДЖ: Едни ще унищожим, други ще позлатим" е статия на журналиста от OFFNews Светослав Метанов. В нея се разказва как държавните регулатори се намесват грубо на жп пазара - подкрепят една компания и разчистват всичките ѝ конкуренти. Така парите на данъкоплатците, с които БДЖ плаща обществените си поръчки, няма къде да отидат и отиват точно при този, при когото трябва.
В новата "Черна книга" има и една история с продължение "Ще се откаже ли държавата от контрола си върху медиите" на журналиста от "Капитал" Весислава Антонова. В нея се разказва как парите от европейските програми за медии всъщност се използват за подчиняването им на принципа "Слушкаш - папкаш, не слушкаш - не папкаш".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
7551
3
25.12 2017 в 15:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23293
2
20.12 2017 в 16:24
Що се охарчват излишно, можеха да напечатат джобна брошура, с псувни по адрес на България.
12048
1
20.12 2017 в 14:35
Последни коментари
Москва осуетила заговор за убийство на висш руски офицер
Наздраве с руския петрол!
''Къде е момчето? Великият лидер го няма!''. След 40 години на Тюркян чешма
Кола удари коне на пътното платно, загина момиче на 18 години
Над 100 населени места още са без ток, работата по отстраняването на авариите продължава
Кола удари коне на пътното платно, загина момиче на 18 години
Възраждане иска да ограничи старостилната църква, след като ВКС я вписа като ''българска православна''