Днес православието чества деня на Св. Евлогий, архиепископ Александрийски и Света Зоя. Имен ден днес празнуват хората с имена Евлоги, Евлогия, Зоя.
Св. Евлогий е бил благочестив и предан на християнската вяра. Името Евлоги означава "добра дума", "възхвала". То произлиза от гръцките еu, което значи "добро", и logos – "дума".
На този ден се почитат още Св. преподобни Мартиниан и Св. преподобни Зоя и Фотиния. Името Зоя пък означава живот (на гръцки). Тя е била византийска императрица и мъченица, чиято памет се почита на 13 февруари.
На 18 години Мартиниан се оттеглил в една планина в Кападокия и там прекарал 25 години в пост, бдение, молитва и борба с много изкушения.
Когато една жена дошла да го изкушава и видял, че ще падне в грях с нея, той скочил бос в огъня и стоял там докато от болка била убита у него всякаква похот. Когато му се явили други изкушения, той избягал на самотна скала всред морето, за да се спаси от съблазън.
По Божия промисъл делфин го дочакал и на гърба си го изнесъл на брега. Тогава Мартиниан решил никъде да не се настанява за постоянно, а непрекъснато да пътува. За две години той обходил 164 града, като навсякъде проповядвал и поучавал народа. Най-после стигнал в Атина, където се поминал в 422 година.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Пеевски ''удовлетворен'' от замразяването на договора с ''Боташ'': Знак за добросъседство
Радев назначи бившата шефка на ЦИК Камелия Нейкова за главен секретар на МС
Баш аркадаш: Радев твърди, че не дал нищо на Ердоган за замразяването на Боташ
Радев назначи бившата шефка на ЦИК Камелия Нейкова за главен секретар на МС