Нощта на музеите ще се проведе на 20 май (програма)

ОFFNews Последна промяна на 16 май 2017 в 14:26 5707 0

Тринадесетото издание на Европейската нощ на музеите ще се проведе тази събота, 20 май.

Както всяка година, близо 50 музея в столицата ще отворят врати след залез, за да покажат най-интересните си колекции. 

Вижте пълна програма на събитието, както и работното време на всички музеи, включили се в инициативата:

1. Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН 18- 23 ч.

Нощ на фантастичните герои

Фантастични герои ще бродят из „Националния етнографски музей” в нощта на музеите. В тях ще се превъплътят известни български косплейъри.
пл. „Александър I“ №1

2. Национален антропологичен музей при Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей - БАН

15 ч. - 24 ч. бул. „Цариградско шосе“ №73

Демонстрация на създаване и принтиране на 3D модели на човешки кости; Оценка на телесния състав чрез биоимпедансен анализ (презентация на метода и измервания на посетителите след предварително записване).

3. Национален археологически институт с музей – БАН 18 ч. - 24 ч.

Златното съкровище от Надсентмиклош

ул. „Съборна” №2

4. Национален военноисторически музей 18 ч. - 24 ч.

Изложба „В матрицата“; Концерт на Представителния оркестър на Сухопътните войски;

Лятно кино
ул. „Черковна“ №92

5. Музей на Нов български университет 11 ч. - 20 ч.

Изложба “Преживяването на малките неща” на проф. д-р Людмил Георгиев (25 години НБУ)

ул. „Монтевидео“ №21

6. Регионален исторически музей – София 18 ч. - 01 ч.

Изложба фотографии „Просто Доано“; 18.00 Историческа възстановка – „Средновековието в действие“

пл. „Бански“ №1

7. Музей "Панчо Владигеров" 18 ч. - 24 ч.

Концертна програма

проф. Виктор Чучков и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“
ул. „Якубица“ №10

8. Национална галерия – Двореца 19 ч. - 24 ч.

Изложба „Палат Потьомкин“
Пърформънс на Луиз Ерве & Клое Майе

пл. „Княз Александър І“№1

9. Квадрат 500 19 ч. - 24 ч. 20.00 часа

Разпитът на Васил Левски пред извънредната следствена комисия в София (театрална миниатюра)

пл. „Св. Александър Невски“

10. Музей на социалистическото изкуство 19 ч. - 24 ч. 20.00 ч.

Любими български игрални филми за деца

ул. „Лъчезар Станчев“ №7

11. Музей на християнското изкуство 19 ч. - 21 ч.

Постоянна експозиция Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“

12. Изложбена зала на Държавна агенция Архиви 18 ч. - 23 ч.

Фотодокументална изложба „Българските чехи"

Изложбата представя едни от най-известните чехи, дошли в следосвобожденска България и работили за нейния просперитет.

ул. „Московска“ №5

13. Софийска градска художествена галерия 18 ч. - 24 ч.

VIVA ITALIA!: Траектории на италианското изкуство от ХХ и ХХI век

ул. „Ген. Гурко“ №1

14. Mузей "Земята и хората" 18 ч. - 24 ч.

„Сътворени от водата“

Непоказани минерални образци от фондовете на музея

бул. „Черни връх“ №4

15. Национален исторически музей 21.30 ч. - 24 ч.

Нови експонати с изображения на Васил Левски от 19.00 ч.

Концерт на Камерен хор „Средец”

Бояна, ул. „Витошко лале“ №16

16. Общински културен институт и галерия-музей "Дечко Узунов"

бул. „Драган Цанков“ №24

17. Дом на Европа 17 ч. - 24 ч.

"Бюро изкуство: Трансформацията винаги отнема време и енергия"

документални филми (българско съвременно изкуство)
ул. „Георги С. Раковски“ №124

18. Национална художествена академия, галерия "Академия" 11 ч. - 24 ч.

„Графика“ на проф. Христо Стайков

ул. „Шипка“ №1

19. Национален политехнически музей 18 ч. - 24 ч. 

Божидара Велчева, музикално изпълнение. Изпълнения: „Житената
питка“, „Vox Orphikus“, „Арте либера“ и др.
ул. „Опълченска“ №66

20. Музикален център Борис Христов 19 ч. - 01 ч.

Постоянна експозиция и концерт „Музикален маратон“ с участието на студенти от Нов български университет

ул. „Цар Самуил“ №43

21. Ларго 16 ч. - 24 ч.

"Хартиена улица" от 21 ч.

Пърформанс Анджела Барбу

22. Гьоте-институт 18 ч. - 22 ч.

"Бюро изкуство: Трансформацията винаги отнема време и енергия"

документални филми (българско съвременно изкуство)

ул. „Будапеща“ №1

23. Детски научен център "Музейко" 10 ч. - 18 ч.

Изложба „Bлечуги“ с живи експонати

"Геният Айнщайн" – експерименти за деца

ул. „Проф. Боян Каменов“ №3

24. Национален литературен музей

24 а. Къща музей „Иван Вазов“ 18 ч. Представяне на Елин Пелин като първия уредник на къщата ул. „Иван Вазов“ №1

24 б. Къща музей „Петко и Пенчо Славейкови“ ул. „Раковски“ №138

24 в. Къща музей „Никола Вапцаров“ 18 ч. Прожекция на филма на Майа Вапцарова „Епоха“ ул. „Ангел Кънчев“ №37

24 г. Дворно пространство на къща музей „Пейо Яворов“

18 ч. Външна изложба и поетичен рецитал в двора

24 д. Литературен кабинет „Владимир Башев“ 21:30 ч. Поетичен рецитал-продължение на събитието от къща музей „Пейо Яворов“, ул. „Ситняково“ №


29. Галерия Аросита 19 ч. - 24 ч.

Панчо Куртев - скулптура и видео 

ул. „Врабча“ №12Б

30. Галерия Нюанс 18 ч. - 22 ч.

Гаро Мурадян – живопис

ул. „Иван Денкоглу“№42

31. Галерия "УниАрт" 11 ч. - 20 ч.

Изложба фотография „Етиопия: Хора и изкуство“ Ивайло Иванов и Владимир Димитров

ул. „Монтевидео“ №21

32. Депо за изкуство "Червената точка" 14 ч. - 22 ч.

„Петте елемента. Пет млади графици“

ул. „Св.Св. Кирил и Методий“ №24

33. Галерия за фотография "Synthesis" 19 ч. - 24 ч.

Изложби:

„Woman Standing/ Man Standing“ (Бабак Салари и Рауи Хадж)

„Изгубеният свят/Изгубеният човек“ (Симеон Лютаков)

базар за фотография

бул. „Васил Левски“№57

34. Галерия „Париж“ 17 ч. - 22 ч.

„Приказки за лека нощ“ Елисавета от Ангелова, живопис

ул. „Цар Самуил“ №47

35. Галерия „Васка Емануилова“, филиал на СГХГ 18 ч. - 24 ч.

„Изображението вече не е налично”

бул. „Янко Сакъзов“ №15

36. Галерия "Астри" 17 ч. - 22 ч.

„Пейзажната живопис на Месрур Сабит“

ул. „Цар Самуил“ №34

37. Галерия "Ракурси" 12 ч. - 22 ч.

„Градска поезия“ на Стели Грънчаров

ул. „Хан Крум“ №4а

38. Галерия "Средец" 17 ч. - 21 ч.

„Aрхеология 2016“

бул. „Александър Стамболийски“ №17

39. Галерия „Арт Алея“ 13 ч. - 24 ч.

Изложба на Любен Зидаров - илюстрации към книги

ул. „Гладстон“ №51А

40. Хартиен Арт Фест

40 а. Галерия "Финес" 18 ч. - 24 ч.

Аматерас годишната изложба конкурс за малък формат – световно и европейско изкуство, прожекция на филми,
демонстрация на хартиени техники

ул. Христо Белчев 17

40 б. Галерия "Артур" 18 ч. - 24 ч.

„Земни визии” - самостоятелен проект на Елиана Анхина, Бразилия

площад „Журналист”
ул. Цанко Церковски” № 36

40 в. Галерия "София Прес" 18 ч. - 24 ч.

“Семена на времето” - самостоятелна изложба на Анджела Барбур, Бразилия

ул. Славянска 34

40 г. Галерия "Арте" 18 ч. - 24 ч.

Изложба на Адрияна Бояджиева - Награда за български автор 2016 в Аматерас.

ул. „Г.С. Раковски“ № 183 А

40 д. Галерия "Мисията" 15 ч. - 18 ч.

ДКИ на Министерство на Външните работи ул. „Алфред Нобел“ № 2

40 е. "Хартиена улица" 16 ч. - 24 ч.

19.00 ч. - детско ревю

21.00 ч. - пърформанс Анджела Барбу

22.00 ч. - прожекция на филм

пл. „Независимост“ – Ларго

41. "Евдокия Арт Глас" 11 ч. - 22 ч.

Изложба стъкло от Юрий Василев;

Прожекция на филм за техниките на обработка на стъкло (20’)
(на всеки 30 мин.)

ул. „Георги С.Раковски“ №120 (ъгъла с ул. „Хан Крум“)

42. Галерия "Контраст" 18 ч. - 01 ч.

Изложба на Ангел Гешев „Мистерията на знака“
куратор проф. Аксиния Джурова

20:00 до 21:00 ч.: Интерактивен “Открит урок”
представяне на графични техники

ул. „Цар Самуил” №49

43. Аукционна къща „Енакор“ 18 ч. - 01 ч.

„Стари български и чуждестранни майстори на четката“
Любена Фокс и Тибо Барер - класическата живопис

ул. „Денкоглу“ №30

44. Галерия "Европа" 20 ч. - 24 ч.

Концерт на учебно практически и изследователски център „Станислав Станчев“

ул. „Леге“ №3

45. Photoconcept - галерия за съвременна фотография 19 ч. - 0:00 ч.

"Скулптура и пространство", автори Владимир Спасов, Милена Иванова и Николай Пандърски

ул."Любен Каравелов" №38

46. Институт "Сервантес" и Международно Триенале на сценичния плакат – София 18.00 ч. - 20.00 ч.

Изложба на черно-бели плакати на големия български илюстратор и плакатист Асен Старейшински (1935 – 1991). Те са от първото и единствено издание в България на романа „Алфануи открива света“ от Рафаел Санчес Ферлосио (от 1969 г.) и са включени в най-новото издание на книгата в Испания.

ул. "Св.София", № 3

47. Съюз на българските художници 11.00 ч. – 24.00 ч.

Изложбата „Български дизайн 2017“ - 1, 2 и 3 етаж

Изложба „100 настроения на морето“ Страхил Ненов, морски пейзажи, сух пастел - 4 етаж

11.00 – 24.00 работно време в Нощта на музеите
Ул. „Шипка“ № 6

48. Къщата на Гражданските организации и "A hub" 18.00 ч. - 23.00 ч.

Арена на таланта – граждански заряд в Европейската „Нощ на музеите“ 2017

ул. Христо Белчев № 3

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови