В опит да потуши напрежението: МС дава 39 млн. лв. за увеличение на заплатите във ВУЗ-овете със задна дата

За да бъдат осигурени необходимите 184 млн. лв. трябва да се преструктурират капиталови разходи, обясняват от Министерския съвет

OFFNews 15 май 2024 в 16:20 1513 0

Министерски съвет

Снимка БТА

Министерски съвет

Правителството ще предостави 39 млн. лв. допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища, считано от 1 януари 2024 година.

Така, без да се е провела среща между служебния премиер и представители на Съвета на ректорите, правителството реши да осигури средства, които ще достигнат до 33 държавни висши училища. 

По-рано стана ясно, че университетите се вдигат на протест и затварят врати на 20 май. В понеделник държавните и част от частните висши училища няма да отворят врати за студентите. Причината е, че "през последните три години средствата от брутния вътрешен продукт, предвидени за финансиране на българските университети, драстично намаляват".

От пресслужбата на Министерския съвет съобщават, че с отпуснатите средства се дава възможност минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да се увеличи с 290 лв. – от 1 810 лв. на 2 100 лв.

"Повишението ще обхване 33 държавни висши училища с 2086 асистенти. То ще допринесе за привличането и задържането на млади преподаватели и тяхното развитие в академичната кариера", допълват оттам.

Средствата са разчетени със Закона за държавния бюджет и няма пречка да се реализира увеличение на възнагражденията на академичния състав от 1 януари.

От МС обясняват, че приетите от Народното събрание промени в Закона за висшето образование предвиждат определяне от 1 април 2024 г. на нови минимални основни заплати за най-ниската академична длъжност; определяне на минимални основни заплати за изследователи, специалисти и експерти; увеличение на възнагражденията на лицата от академичния състав в държавните висши училища за достигане на средна брутна заплата не по-малка от 180 на сто от средната брутна за страната и увеличение на стипендиите на докторантите в размер не по-малък от 150 на сто от минималната работна заплата за страната.

Нужните средства са около 184 млн. лв., което води до необходимост от осигуряване на значителен финансов ресурс от държавния бюджет, който не е предвиден със Закона за държавния бюджет.

"Единственият възможен източник за това е да бъдат осигурени за сметка на преструктуриране на капиталовите разходи по централния бюджет, вкл. Инвестиционната програма за национални проекти, приета със Закона за държавния бюджет за 2024 година", аргументират се от МС.

Необходимите средства в размер на 150 млн. лв. за компенсиране на държавните висши училища за намаления размер на приходите им в резултат от отпадането на таксите за обучение на студентите не са предвидени със Закона за държавния бюджет нито като разход, нито като намален приход.

Оттам обаче не уточняват, че отпадането на таксите за студентите така и не стигна до зала и не прието от депутатите в 49-ото Народно събрание. 

Междувременно в 16 ч. започна срещата между държавния глава Румен Радев и с представители на Съвета на ректорите на висшите училища по повод изразеното недоволство и заявената готовност за протести в сектора на висшето образование.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Какво иска да промени Глас Народен в образованието