Димитров спечели сет, но загуби мача срещу Федерер

OFFNews 08 януари 2016 в 13:41 7110 2

Григор Димитров излиза днес срещу швейцареца Роджър Федерер.

Най-добрият български тенисист спечели исторически сет, загуби 1/4-финалния двубой срещу Роджър Федерер с 2-1 (4:6, 7:6 (4), 4:6). В мача в Бризбейн, продължил 2 часа и 7 минути, Григор показа желязна психика и след първия загубен сет и втория, достигнал до тайбрек, успя да се наложи и да изведе двубоя до трети сет.

Федерер спечели първия сет с 4:6. Срещата започна със скоростен гейм на нула при сервиса на швейцареца. След това двамата тенисисти печелиха сервис-геймовете си. Федерер обаче успя да пробие в най-правилния момент, при 5:4, и така поведе в резултата.

Във втория сет - 7:6(4) - Димитров изравни резултата след тайбрек – 7:6 (4) и така спечели първия сет срещу Федерер в кариерата си. Първите два гейма бяха аналогични на тези от първия сет -гейм на 0 за швейцареца и малко по-труден гейм за Григор. При 3:3 българинът проби и да затвърди пробива си в следващия гейм. При 5:4 обаче Федерер заигра агресивно, с повече излизания на мрежата и върна пробива. В тайбрека Димитров показа железни нерви и заслужени спечели исторически сет срещу бившия номер едно, а сега - №3 в световната ранглиста.

24-годишният хасковлия започна много добре третия сет и даде само точка на Федерер. При 2:2 обаче швейцарецът стигна до пробив. Федерер поведе с 40:15 и превърна в точка още първата възможност за пробив. Силите на Димитров стигнаха само да не допусне нов пробив. Федерер спечели сета с 6:4.

Миналата година Димитров също беше отстранен от турнира от Федерер, но на полуфинал.

Гришо достигна до 1/4-финалите тази година след победи над Виктор Троицки (Сърбия) и Жил Симон (Франция).

Утре сутрин с начален час 7:30 българско време в турнира за двойки Григор Димитров и японецът Кей Нишикори ще се изправят срещу участващите с "уайлд кард" Джеймс Дъкуърт и Крис Гучионе от Австралия, които отстраниха поставените под №3 поляци Лукаш Кубот и Марчин Матковски. На 1/4-финалите Григор и Нишикори отстраниха водачите в схемата Пиер-Юг Ербер и Никола Маю от Франция с 4:6, 6:1 и 10:7.

34-годишният Федерер е тенисистът, останал най-продължително време на върха – цели 302 седмици като №1 в световната ранглиста. Сегашният №1 – Новак Джокович, е бил 180 седмици №1 и заема 5-ата позиция в тази класация.
Нито веднъж досега Григор Димитров, наричан в първите години от кариерата си Baby Fed, не е побеждавал в официален мач помежду им.

Най-близкият съратник на Стивън Хокинг проф. Томас Хертог е в подкаста на OFFNews