Антикорупционното звено в прокуратурата разследва агент на ДАНС, който е измамил чужди граждани, че ще получат разрешение за постоянно пребиваване в България, като е осигурил подправени документи и е издал държавна тайна.
Заподозреният е началник сектор в дирекция „Контраразузнаване“ и разследването срещу него е започнало по сигнал на ДАНС. Прокурори са направили разпити и са обискирали дома и кабинета на агента в ДАНС. В резултат на 15 декември 2016 г. той е привлечен като обвиняем. Според прокуратурата в продължение на няколко месеца през лятото, с цел лична облага, е заблудил посредник, че ще окаже съдействие на двама чужденци да получат разрешение за постоянно пребиваване в страната ни, а за други двама чужденци – че е оказал съдействие за насрочване на по-ранна дата за провеждане на интервю в Министерство на правосъдието за придобиване на българско гражданство.
Изчислената от прокурорите вреда за пострадалите е 36 247 лв. От прокуратурата не уточняват дали тези пари са дадени на агента.
Според обвинението той е склонил служебно лице, което остава неизвестно, да подправи две български лични карти, които да приличат на документи за самоличност на постоянно пребиваващи у нас чужди граждани.
В рамките на разследването са събрани доказателства и за това, че в периода април 2016 г. – август 2016 г. агентът е разгласил държавна тайна, която е съобщил на друг свидетел по делото информация за двама чужденци, която е събрана чрез СРС. Той издал и информация за лица, заподозрени в провеждане на подривна, терористична и др. противозаконна дейност срещу сигурността на страната.
За това той се е сдобил и с обвинение за престъпление срещу Републиката. Задържан е за 72 часа и предстои да бъде искано постоянното му задържане в ареста.



























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Кремъл щастлив, че Тръмп не го смята вече за пряка заплаха
София е в топ 5 за евтин туризъм на канадски портал
Манол Глишев: Днешните протестиращи са хора, които не се задоволяват с малко (видео)
Ню Йорк Таймс: Зеленски отслаби надзорниците в държавните компании и създаде условия за корупция
Прогноза за 2026 г.: Путин напада Европа, а Китай - Тайван