Президентът на Литва Далия Грибаускайте връчи снощи мандат на партия Литовски съюз на селяните и зелените мандат да състави управляващо мнозинство. Това стана ден след неочакваната победа на съюза на проведените парламентарни избори. В миналия парламент партията имаше само едно място, припомнят световните агенции.
Партията постигна тази победа с обещания за промяна, икономическо възстановяване и ново политическо лице за премиер. От съюза обявиха, че това ще бъда бившият началник на полицията Саулюс Сквернелис.
"Нови лица замениха ветераните в политиката в много избирателни райони, което означава промени на политическата карта в Литва", каза Грибаускайте.
След като се срещна с лидерите на влизащите в парламента партии, тя повери на Литовския съюз на селяните и зелените задачата да състави "прозрачно и отговорно" мнозинство, подчертавайки нуждата "да бъде възстановено загубеното доверие в парламента и правителството".
Партията победител ще разполага с 54 места в 141-местния парламент, показват окончателните резултати от преброяването на бюлетините. На второ място са консерваторите от Съюз "Отечество" - Литовски християндемократи с 31 места. Управляващата Литовска социалдемократическа партия ще има само 17 места в новия парламент.





























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Йотова: Европейската комисия предложи най-рисковия бюджет за следващите седем години
Тайно ''окръжно'' и скандал заради премахването на езиковите паралелки
Тръмп изрази опасения за мегасделката между Netflix и Warner Bros. за $72 млрд.
Тръмп изрази опасения за мегасделката между Netflix и Warner Bros. за $72 млрд.