Влади Илиев стана европейски шампион по биатлон, Краси Анев е трети

Владимир Йончев 27 януари 2017 в 12:39 22935 4

Българският биатлонист Владимир Илиев постигна най-големия успех в кариерата си, след като спечели златния медал в спринта на 10 километра на европейското първенство в Душники Здрой, Полша.

Българският триумф беше пълен, защото с бронза се окичи другата ни голяма звезда в биатлона Красимир Анев. В сряда самоковецът спечели и сребърния в индивидуалната дисциплина на 20 километра.

Роденият в Троян Илиев, който тази година е сред най-бързите и в Световната купа, направи изключителна последна обиколка и въпреки че завърши с една грешка в стрелбата, изпревари с 4.9 секунди руснака Александър Логинов, който взе сребърния медал.

Времето на Илиев, за който това е трети медал в кариерата му от европейски първенства, бе 24:26.9 минути, а Анев изостана на 16.7 секунди от това постижение, макар и да повали всичките 10 мишени.

Младият Димитър Герджиков, който само преди 2 седмици се сгоди със състезателката от женския ни отбор Десислава Стоянова, също направи много добро състезание и завърши на 23-та позиция с изоставане от 1:05.7 минути от Илиев, като не допусна нито една грешка в стрелбата. От месец Герджиков, който винаги е бил много силен в стралбата, разко повиши и беговата си форма и така българската щафета най-после намери сравнително равностоен четвърти пост, който да й позволи да се бори за местата в първата половина на класирането.

Единственото разочарование беше от изгряващата млада звезда Антон Синапов, който допусна 3 грешка в стрелбата и завърши на 56-о място, с изоставане от 2:07.1 минути.

С две грешки в стрелбата и изоставане от 2:46.3 минути на 77-мо място остана ветеранът Михаил Клечеров, а Димитър Парталов завърши на 90-а позиция с две грешки на 3:18.8 от Илиев.

В състезанието взеха участие 121 биатлонисти.

Европейското първенство е по-слабото състезание в сравнение със Световното, което започва след няколко дни в Руполдинг и затова най-силните нации участват с вторите си отбори.

Единствено за България и още няколко страни от бившия соцлагер, Европейското първенство е гвоздеят на сезона, защото от него, а не от представянето в Световната купа зависи финансирането на целия биатлон.

12359

4

kibrito

27.01 2017 в 20:13

Ехеее, имало и хубави новини, нещо на което да се зарадва човек! Браво на Влади Илиев! С победата и с труда си обединява поне за малко българите. Благодаря Влади!