Фуркад прати в историята рекорд на Бьорндален

OFFNews 10 март 2017 в 17:16 1989 0

Френският доминатор в биатлона Мартен Фуркад спечели спринта на 10 км от програмата на Световната купа в Контиолахти, Финландия и подобри рекорда на норвежката легенда Оле Ейнар Бьорндален по брой победи за един сезон.

28-годишният французин, който си осигури предсрочно шеста поредна Световна купа за сезона, вече има 13 победи - с една повече от Бьорндален. Фуркад се показа и като изключително комплексен биатлонист, като има първи места в индивидуалния старт, масовия старт, спринта и преследването.

Четирима българи стартираха в днешната надпревара. Най-напред от нашите завърши Красимир Анев с един пропуск и 21-ва позиция. Влади Илиев сбърка два пъти и е 33-ти. До последно участието на Анев и Илиев  беше под сериозна въпросителна, след като пушките им се загубиха по пътя между Пьончан и Контиолахти.

От БФ Биатлон потърсиха съдействие от външното министерство и случаят се разплете. Оръжията са били изпратени от Париж, но във Финландия е имало стачка и се е наложило секретният багаж да смени няколко летища. Пушките са свалени на летището в Куопио и са били откарани с кола до Контиолахти и в крайна сметка Краси и Владо участваха със собствените си оръжия.

Митко Герджиков завъртя една обиколка и финишира 54-ти, а Тони Синапов е 72-ри с общо четири грешки на огневия рубеж.