Стефан Константинов: Пръстовият отпечатък няма да спре източването на НЗОК

OFFNews 16 август 2016 в 12:37 2709 0

Влизането с пръстов отпечатък в болница няма да спре източването на Здравната каса. Това зави пред bTV бившият здравен министър Стефан Константинов по повод започналото въвеждане на пръстовия идентификатор за вход в болница. 

Като причина за въвеждането на новата система здравното министерство посочи измамите, при които се отчита, че един човек е влязъл в болница, в която той не е бил. 

Същите доводи чухме преди година и половина, когато беше въведено чекирането с лични карти, категоричен е Константинов.

В болниците се харчат повече средства, но това не е, защото физически пациенти не минават оттам. Те минават, но могат да се лекуват и извън болницата. Това, че ще купим едни четци и едни фирми ще спечелят едни поръчки, не решава проблемите в здравеопазването. Това ще има ефект нула като цяло, коментира бившият здравен министър. 

„Сегашният екип на министерството са големи фенове на Турция – първо бяха ваксините, сега са отпечатъците. През 2012 г. Турция въвежда този метод, с биометрични данни за влизане в болница, със същите аргументи, че така ще спрат измамите. Завеждат се дела от турската лекарска асоциация и други организации и през 2014 г. държавният съвет на Турция спира това действие с аргумента, че биометричното даване на данни не може да бъде предпоставка за оказване на медицинска помощ. В Турция го обявяват за неконституционно”, каза той.

Като добър пример в това отношение Константинов посочи Естония, където личната карта има чип, който служи още за здравна карта, за електронен подпис и за идентификация. 

„Начинанието като цяло е много шум за нищо. Освен парите, които ще струва, да не забравяме, че един консорциум получава след това правото да менажира това нещо”, подчерта Константинов.

"Самата обществена поръчка беше обявена без никакво правно основание. След това намериха в закона, че това е един уникален идентификационен номер, което е изключително изсмукано от пръстите обяснение. Той може да бъде даден както в момента – ако отидете в Здравната каса, ще ви дадат такъв номер и по интернет можете да си проверявате досието”, допълни той.

Зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков обаче е на мнение, че не е било възможно да се изчака въвеждането на чип в личните документи, защото през това време се случват много злоупотреби в болниците. 

Пръстовият идентификатор дава възможност всеки път, когато Касата плаща за извършена на вас медицинска услуга, да получите информация за това през мобилно приложение. Това е единствената възможност, която не коства и стотинка на пациента, защото той носи кода със себе си, вместо да ходи някъде да си плаща чип или нова лична карта, коментира Шарков.

По повод притесненията на здравните заведения, че има случаи, в които чекирането с пръстов отпечатък няма да е възможно, Шарков подчерта, че са разписани изключения, при които чекирането не става с пръстов отпечатък - при пациенти, постъпващи по спешност, в тежко състояние, които нямат пръст, ръка, имат изгаряния и пр.

Децата също няма да бъдат чекирани с пръстов отпечатък, така, както не са били приемани с лична карта досега, защото не притежават такава. 

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови