Димитров взе реванш от Тийм и е на 1/2-финал в Бризбън

Александра Маркарян 06 януари 2017 в 10:45 5186 0

Григор Димитров победи 8-ия в света Доминик Тийм в четвъртфиналния им двубой на турнира в Бризбейн, Австралия.

Българинът, който в тазгодишното издание на турнира отстрани без загубен сет Стийв Джонсън и Никола Маю, спечели категорично първия сет срещу австриеца с 6:3, но изгуби втория след пробив на Тийм при 4:5. Първият пробив в последния трети сет бе за 25-годишния българин. Той дойде в петия гейм, при резултат 2:2.

Доминик Тийм

Макар и трудно, българинът затвърди преднината си за 4:2 и в деветия критичен гейм получи три възможности за пробив. Димитров реализира втората и приключи сета с резултат 6:3, а мача с 6:3, 4:6, 6:3.

Така Димитров взе реванш от Тийм след загубата от Акапулко, Мексико, миналата година, когато беше и първият мач помежду им. Победата му дойде след 2 часа и 4 минути игра и му донесе 90 точки за ранглистата и $22,245 от наградния фонд на турнира.

На полуфинала българинът ще играе срещу бившия №1, а сега №9, Рафаел Надал (Испания) или срещу канадеца Милош Раонич, който в момента е №3 в света и защитава титлата си от Бризбейн от 2016 г. Двубоят е в събота.

Доминик Тийм заема осмата позиция в световната ранглиста, на която беше Григор Димитров през 2014 година. 23-годишният австриец е достигал до №7 в света през 2016 г. Има 7 титли в кариерата си, 4 от които са спечелени през изминалата 2016 година - от Щутгарт, Ница, Акапулко и Буенос Айрес. За 17-ия в момента в ранглистата Гришо те са 4 - три от 2014-а и една от 2013 г.

Тази година Димитров участва за пети път в турнира. Миналата година той достигна до четвъртфиналите, където бе отстранен от Роджър Федерер.