Севиля надви Днипро и е новият стар носител на Лига Европа

Деян Спасов 27 май 2015 в 23:40 4160 0

Карлос Бака бележи втория си победен гол във финала; Снимка: Reuters

Севиля отново е големият шампион и в тазгодишното издание на втория по сила евротурнир Лига Европа. Испанският тим дублира трофея си от миналата година, побеждавайки украинския Днипро с 3-2 на стадион "Народови" във Варшава, Полша.

С два гола се отличи колумбийският нападател Карлос Бака.

Двата отбора предложиха изключително интересно и резултатно първо полувреме. Още в 7-мата минута Никола Калинич свали топката за Матеус Нашименто, който веднага му я върна с точно центриране и Калинич отблизо вкара с глава. По този начин нападателят стана третият хърватин, отбелязал гол във финал на евротурнир след Звонимир Бобан и Марио Манджукич.

Тимът на Севиля обаче по никакъв начин не се стъписа от попадението, вдигна темпото на игра и отговорът дойде скоро. Първо Рейес отправи опасен шут отдясно в 20-ата минута, а след това Криховяк засече с глава центриране от корнер, но вратарят на Днипро Денис Бойко спаси.

Полякът и местен любимец Грегош Криховяк обаче нанесе своя удар няколко минути по-късно. В 28-мата минута опорният халф вдигна трибуните на крака след като овладя топката в наказателното поле и веднага отправи силен нисък удар, който опъна мрежата.

След само три минути в 31-вата испанците сътвориха и пълен обрат чрез Карлос Бака. Колумбиецът се измъкна след хубав пас между централните защитници на Днипро, излезе очи в очи с Бойко, преодоля го и отбеляза.

Снимка: Reuters

В 44-ата минута капитанът на Днипро Руслан Ротан изравни резултата. Гол за 2-2 след премерен фалцов удар от пряк свободен удар.

През второто полувреме финалистите предложиха още повече борба и по-премерен тактически футбол. Севиля търпеливо изчака своя момент и отбеляза шампионския си гол за 3-2 в 73-ата минута отново чрез Карлос Бака.

Объркана игра в защита на Днипро позволи на Витоло да пусне пас, който отново разцепи централната двойка защитници на Днипро, Бака овладя и отбеляза с левия крак. След гола нападателят развя колумбийското знаме пред сектора с фенове на Севиля - за което получи жълт картон. Деветката на Севиля е колумбиецът с най-много мачове в евротурнирите.

Докрая на мача опитните футболисти на испанския тим забавиха темпото на игра и не позволиха на Днипро да създаде чисти положения за гол.

Шампионите отново с трофея, година по-късно; Снимка: BBC

По този начин Севиля тази вечер спечели четвъртия си трофей и става първият и единствен отбор с толкова титли в историята на Лига Европа (Купа на УЕФА). Следващият сезон отборът ще участва в Шампионската лига, като шампион от втория по сила евротурнир. Правило въведено от тази година.

От своя страна Днипро се оттегля достойно като сребърен медалист в един от най-успешните сезони в историята на украинския отбор.

На финала във Варшава присъства президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов.

Съставите на двата отбора:

Днипро (4-2-3-1): Бойко; Федетски, Дъглас, Чеберячко, Лео Матос, Канкава (Шаков), Федорчук (Безус), Матеус, Ротан, Коноплянка, Калинич (Селезньов). Треньор: Мирон Маркевич

Севиля (4-2-3-1): Рико, Видал, Карисо, Колоджешак, Тремулинас, Мбиа, Криховяк, Рейес (Коке), Банега (Ибора), Витоло, Бака (Гамейро). Треньор: Унай Емери