Първа победа за волейболните национали на световното в Полша (видео)

Ивайло Анев 01 септември 2014 в 19:31 3333 0

Българският национален отбор по волейбол започна по перфектен начин участието си на Световното първенство. Момчетата на Пламен Константинов се справиха без проблеми със съпротивата на Мексико - 3:0 гейма (25:16, 25:17, 25:21).

Успехът бе първи в официален мач за Пламен Константинов като селекционер на България. В мач от II кръг България излиза срещу Канада в сряда, 3 септември, от 14,00 часа. В първата среща от Група С днес Русия срази Канада с 3:0.

Първият пробив в мача дойде при резултат 5:4 в полза на България и сервис на Виктор Йосифов, при който на два пъти "лъвовете" трябваше да организират атаки и в крайна сметка Тодор Алексиев завърши успешно разиграването, за да осигури две точки аванс.

За разлика от българите, които, по думите на Пламен Константинов, "леко са подценили" съперника, мексиканците добре бяха разучили играта на родните национали и почти винаги посрещаха атаките им с тройни блокади. Въпреки това Николай Пенчев успяваше да отиграе подаванията на Андрей Жеков и чрез него поведохме с 8:6.

Мощният сервис на Пенчев и флот сервисът на Светослав Гоцев затрудниха мексиканците и авансът набъбна до 13:7, за да се стигне до 16:10 след атака на Йосифов.

До края на гейма българите продължиха с прецизна игра да увеличават аванса си и частта завърши при 25:16.

Втори гейм - 25:17

Вторият гейм започна по-равностойно като България имаше аванс от 8:6 на първото техническо прекъсване, но мексиканците успяха да поведат с 14:13, благодарение на две директни точки от сервис.

Пламен Константинов взе прекъсване, а след него сервисите на Виктор Йосифов и добрата игра с защита и атака доведоха до три поредни точки и аванс от 16:14. Постепенно българските волейболисти все повече налагаха своето предимство.

Пристъпване на триметровата линия на Гера доведе до 20:16 в полза на България, а до края на гейма на паркета имаше само един отбор. Частта завърши с 25:17 за „лъвовете“, които се доближиха на гейм до успеха.

Трети гейм - 25:21

България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Ас на Цветан Соколов доведе до 10:9. Мексико изравни при 11:11. При 12:12 Мирослав Градинаров смени Николай Пенчев. Андрей Жеков заби ас за 14:14. България поведе с 16:14 при второто техническо прекъсване след атка в центъра на Светослав Гоцев. България дръпна с 3 точки при 18:15. Ас на Цветан Соколов доведе до 20:17. Наставникът на Мексико Серхио Ернандес взе прекъсване.

Бомбен сервис на Тодор Скримов даде възможност на Андрей Жеков да пусне топката в атак аза 22:18. Последва ново прекъсване за Мексико. Цветан Соколов атакува над блокадата на латиноамериканците за 23:18. Блокаут на Цветан Соколов изведе България до мачбол при 24:20. Мощна атака на Цветан Соколов от втора линия доведе до успех на България в третата част с 25:21 и до 3:0 в мача.

БЪЛГАРИЯ - МЕКСИКО 3:0 (25:16, 25:17, 25:21)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро

Старши-треньор: Пламен Константинов

МЕКСИКО: Педро Ранхел, Даниел Варвар, Карлос Гера, Хорхи Кинонес, Самуел Кордоба, Томас Агилера - Хесус Ранхел-либеро Старши-треньор: Серхи Ернандес