Полша е новият световен шампион по волейбол

OFFNews 22 септември 2014 в 07:46 2170 0

Полша спечели световното първенство по волейбол. На финала в зала „Сподек” в Катовице домакините се наложиха над Бразилия с 3:1 гейма (18:25, 25:22, 25:23, 25:22). Така "Дружина полска" грабна втората си световна титла след тази през 1974 година.

В първия гейм бразилците превъзхождаха във всеки един елемент и бързо натрупаха солидна преднина, която им помогна да поведат с 1:0 след 25:18.

Втората част тръгна с атака и блокада на Матеуш Мика и 2:0 за Полша. Разликата леко нарасна до 4:1 след блок на Пьотър Новаковски. Бразилците намалиха до 5:6 след сервис в аут на Мариуш Влазли и блокада на опитния Мурильо Ендрес, а след това дори изравниха при 7:7 след контра блок-аут на Рикардо Лукарели.

Играта продължи точка за точка до 20:20, след което "Дружина полска" дръпна с 22:20 след успешна атака на Мика и блокада на Пьотър Новаковски. В крайна сметка Полша затвори гейма в своя полза при 25:22 след контраатака-пайп на Мика.

След 10-минутната почивка третият гейм стартира добре за поляците, които поведоха с 2:0 след контра през центъра и блокада на Пьотър Новаковски. Бразилия веднага изравни при 3:3 след две силни атаки на Уолъс Де Соуса. "Дружина полска" моментално си върна преднината при 5:3 след грешка от сервис на Рикардо Лукарели от бразилците и контра на Михал Винярски.

Домакините отново дръпнаха при 20:18 след контра блок-аут на Винярски. Постепенно бразилците стигнаха до ново равенство при 23:23 след атака на Лукарели и аут на Влазли. Все пак Полша измъкна гейма с 25:23 след успешна атака на Мика и грешка в нападение на Лукарели.

Четвъртата част започна напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за "Дружина полска" - 8:7 след атака в аут на Лукаш Сааткамп от бразилците.

Матеуш Мика, който се превърна в истинското откритие на Мондиала и който показа защо Бартош Курек остана извън групата за Световното, нямаше грешка в атака и така отборът му се откъсна първи в тази част.

Селесао успя да се откъсне с три точки при 20:17 след силно включване на резервата Фелипе Фонтелес. След това обаче последва нова порция грешки в тима на Селесао и в крайна сметка Полша ликува след 25:22.