Трима българи продължават в Лига Европа

Любомир Тодоров 24 февруари 2012 в 08:46 1658 0

Николай Михайлов е на осминафинал с Твенте. Снимка: БГНЕС
Димитър Бербатов, Николай Михайлов и Станислав Манолев и техните отбори Манчестър Юнайтед, Твенте и ПСВ Айндховен се класираха за осминафиналите на футболния турнир Лига Европа. На „Олд Трафорд” Бербатов започна титуляр за Юнайтед срещу Аякс при изненадващата загуба с 1:2 и игра до 72-ата минута. Българинът подаде на Ернандес за неговия гол в шестата минута. После имаше и възможност сам да се разпише, но не се реши да стреля към вратата на Кенет Вермеер. Накрая 31-годишният благоевградчанин бе заменен от Дани Уелбек. Араш Йозбилис изравни за гостите от Холандия още през първото полувреме. Минути преди края се разписа и Тоби Алдервейрелд. Аякс се нуждаеше от трети гол, за да елиминира съперника след 0:2 в Амстердам преди седмица, но не успя да го отбележи. Тимът на сър Алекс Фъргюсън не показа почти нищо през второто полувреме на двубоя, освен една греда на Нани. На осминафиналите Манчестър Юнайтед ще се изправи срещу Атлетик (Билбао) на 8 и 15 март. Твенте с Михайлов на вратата победи отново Стяуа с 1:0. На „Де Хролш Фесте” в Енсхеде гола отбеляза Шадли в 28-ата минута. Валентин Илиев остана на резервната скамейка на румънския отбор. Манолев също игра цял мач за ПСВ при разгромното 4:1 срещу Трабзон на „Филипс Стейдиъм”. Домакините дръпнаха с 3:0 за малко повече от половин час с попадения на Мертенс от дузпа, на Матавж и на Строотман. Йълмаз върна един гол за гостите от Турцияв 43-ата минута. Матавж вкара за втори път в 53-ата, за да оформи крайния резултат. Петият българин, чийто отбор стигна до фазата на прякото отстраняване, беше Цветан Генков. Той изигра 90 минути за Висла (Краков) при 0:0 като гост на Стандард в Лиеж. Поляците отпадат след 1:1 в първия мач, когато за тях се разписа точно Генков.   Резултати от реваншите в Лига Европа Валенсия – Стоук Сити 1:0 (1:0 в първия мач) Атлетик Б – Локомотив М 1:0 (1:2) Твенте – Стяуа 1:0 (1:0) ПАОК – Удинезе 0:3 (0:0) ПСВ Айндховен – Трабзон 4:1 (2:1) Брюж – Хановер 0:1 (1:2) Стандард – Висла 0:0 (1:1) Бешикташ – Брага 0:1 (2:0) Манчестър Юн – Аякс 1:2 (2:0) Спортинг – Легия 1:0 (2:2) Шалке – Виктория 3:1 (1:1) Металист – Залцбург 4:1(4:0) Олимпиакос – Рубин 1:0 (1:0) Андерлехт – АЗ Алкмаар 0:1 (0:1) Атлетико М – Лацио 1:0 (3:1).   Жребий за осминафиналите на 8 и 15 март АЗ Алкмаар – Удинезе Атлетико М – Бешикташ Металист – Олимпиакос Твенте – Шалке Манчестър Юн – Атлетик Б Стандард – Хановер Спортинг – Манчестър С Валенсия – ПСВ Айндховен.