Рекорд: В Турция пускали по 1 бюлетина на всеки 28 секунди

Юлиан Христов 20 май 2013 в 19:12 7991 13

Протоколът от секцията рекордьор в Измир
Протоколът от секцията рекордьор в Измир

Изборните секции в Турция са постигнали смайваща за човешките представи скорост при приемането на бюлетини в деня на изборите миналата неделя. Това показват протоколите от секционните избирателни комисии в Анкара, Бурса, Гебзе, Измир, Инегьол, Аяджълар, Истанбул и Чорлу, установи проверка на OFFNews. Болшинството от гласовете в тези феноменални секции традиционно са за ДПС. 

В повечето от секциите в тези градове са отчетени по над 1000 гласоподаватели в изборния ден. За сравнение, в изборните секции в София, където избирателната активност бе най-висока, са отчетени по няколкостотин избиратели.

Една от секциите в Измир например е отчела 1630 подадени бюлетини, друга – 1437. В Чорлу има секция, приела 1415 бюлетини, в Бурса – с 1399 бюлетини, в Истанбул – с 1374.

При секцията рекордьор в Измир, където са отчетени 1630 бюлетини, изборният ден е траял 12 часа и 45 минути - от 7.15 часа сутринта до 20.00 вечерта. Това означава, че всяка бюлетина е била подавана за средно около 28 секунди, което е феноменална скорост. Това означава, че на секционната избирателна комисия е отнемало точно по 28 секунди да проверят документите на всеки избирател, за неговото подписване и престой в тъмната стаичка, и за финалното подпечатване и пускане на бюлетината в избирателната урна. Това е процесът при перфектна организация на изборния процес, без да се брои времето за разговори и дребните неуредици, които обикновено съпътстват деня на вота.

Дори да се приеме, че секциите са работили с повече от един параван за гласуването, скоростта им пак си остава "свръхчовешка".

През 2010 г. по жалба на Яне Янев от РЗС и група депутати тъкмо за гласуването в Турция при предишните парламентарни избори Конституционният съд назначи експертиза и установи, че минималното време за гласуване физически не би могло да е по-малко от 50 секунди. Така Конституционният съд изчисли, че за 13-часов изборен ден максималният брой гласоподаватели, които могат да подадат гласа си в една секция е точно 936.

„При тези данни в секциите, в които са гласували по–голям брой избиратели, те не са могли реално да упражнят правото си на глас“, гласи заключението на конституционните съдии. Въпреки това, те не са счели гласовете за нелегитимни, защото въпреки обстоятелството, че „експерименталното възпроизвеждане на гласуването на един избирател, което включва отделните действия на гласуващия и комисията (...) и съизмерването на това време с продължителността на изборния ден, максималният брой гласували е под 1000, а именно 936 избиратели“, само по себе си не доказва, че има невалидни гласове, защото не са констатирани конкретни изборни нарушения.

OFFNews потърси за коментар по случая говорителите на Централната избирателна комисия Бисер Троянов и Ралица Негенцова, но те не бяха открити на мобилните си телефони.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

 
X

Да помогнем на украинските деца!